Futboll

10 yjet e futbollit, që kurrë nuk luajtën një Botëror (fotot)

Kanë shkëlqyer me klubet e tyre, kanë fituar trofe individuale dhe kolektivë, me skuadrat respektive, por u ka munguar pjesëmarrja në finalet e një Botërori

Kanë shkëlqyer me klubet e tyre, kanë fituar trofe individuale dhe kolektivë, me skuadrat respektive, por u ka munguar pjesëmarrja në finalet e një Botërori, çka përbën maksimumin e karrierës futbollistike. Dikush prej emrave të mëposhtëm mund të ketë fituar shumë tituj kampioni, edhe Champions-in, siç është rasti i Rayan Giggs, por nuk ia ka dalë që me kombëtaren e tij të ngjitet në “Olimp”. E meqë jemi te legjenda e Manchester United, ia vlen të kujtojmë se ai ka refuzuar për të luajtur me Anglinë, kombëtare me të cilën do ta kishte provuar këtë stad, duke i qëndruar besnik Uellsit, nga ka rrënjët.  Një qasje pak a shumë të tillë kishte edhe George Best. Në fakt mund të ketë edhe emra të tjerë me këtë situatë, yje e plot trofe në rang klubi, por pa e provuar dot shijen e një Kampionati Botëror me kombëtaren. “Marca” evidenton emrat e mëposhtëm.

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Valentino Mazzola (Italia)

9. Jari Litmanen (Finlanda)

Andrei Arshavin (Rusia)

Bernd Schuster (Gjermania)

Eric Cantona (Franca)

László Kubala (Çekosllovakia-Hungria-Spanja)

George Best (Irlanda e Veriut)

Alfredo di Stéfano (Argjentina – Spanja)

Ryan Giggs (Uells)

George Weah (Liberia)

Më shumë nga Futboll