Premier League

86 anglezë, 6 serbë, 1 nga Liberia… por sa shtete të tjera kanë nxjerrë kampionë në Premier?

Në momentin që “yjet” e Manchester City u futën mes kampionëve të historisë së Premier League, medaljet që morën Gabriel Jesus, Ederson dhe Danilo do të thotë se Brazili është shteti i tretë më i suksesshëm në historinë e kampionatit anglez, pas Anglisë dhe Francës.

Që kur Premier League nisi me formatin aktual në vitin 1992 ka pasur 259 kampionë nga 47 kombe të ndryshme.

Ka një numër të madh futbollistësh nga Spanja dhe Holanda, por edhe shtete të tilla si Letonia, Liberia dhe Xhamajka kanë pasur nga një kampion. Çuditërisht vetëm një futbollist italian është shpallur kampion në Premier League.

86 nga 259 kampionë kanë qenë anglezë, 33%, ndërsa kombi i dytë më i suksesshëm ka qenë Franca. 11 ishin francezë nga 27 futbollistët e Arsenal që kanë vënë medaljen në qafë nën drejtimin e Wenger. Sivjet numri u shtua me lojtarët e City, Benjamin Mendy, Aymeric Laporte dhe Eliaquim Mangala.

Ndërkohë, italiani i vetëm që ka fituar titullin si futbollist në Angli ka qenë Mario Balotelli, me City në sezonin 2011/12.

Christopher Wreh i Arsenal është i vetmi nga Liberia, Igors Stepanovs, gjithashtu i Arsenal përfaqëson Letoninë, ndërsa Quiton Fortune nga Xhamajka ka dalë kampion me Manchester United.

Që një futbollist të marrë medaljen e kampionit duhet të ketë luajtur të paktën 5 ndeshje gjatë kampionatit, ky është rregulli, ndërsa kjo është renditja e gjatë e kampionëve, sipas kombeve…

Here are the countries from where every Premier League title winner has hailed, after City's triumph this season

Anglia (86): Paul Scholes, Gary Neville, David Beckham, Nicky Butt, Phil Neville, Rio Ferdinand, Andy Cole, Wes Brown, Wayne Rooney, Michael Carrick, John Terry, Gary Pallister, Martin Keown, Ray Parlour, Ashley Cole, Joe Cole, Frank Lampard, Steve Bruce, Lee Sharpe, Teddy Sheringham, Tony Adams, David Seaman, Lee Dixon, Kyle Walker, John Stones, Fabian Delph, Raheem Sterling, Sol Campbell, Paul Ince, Paul Parker, Bryan Robson, David May, Chris Smalling, Joe Hart, Joleon Lescott, James Milner, Gary Cahill, Tim Sherwood, Mark Atkins, Alan Shearer, Tony Gale, Graeme Le Saux, Tim Flowers, Paul Warhurst, Chris Sutton, Stuart Ripley, Ian Pearce, Jason Wilcox, Mike Newell, Nigel Winterburn, Steve Bould, David Platt, Ian Wright, Stephen Hughes, Stuart Taylor, Matthew Upson, Richard Wright, Wayne Bridge, Daniel Sturridge, Dion Dublin, Mike Phelan, Luke Chadwick, Ronnie Wallwork, Glen Johnson, Shaun Wright-Phillips, Kieran Richardson, Alan Smith, Owen Hargreaves, Michael Owen, Micah Richards, Gareth Barry, Adam Johnson, Danny Welbeck, Ashley Young, Tom Cleverley, Phil Jones, Jack Rodwell, Danny Simpson, Danny Drinkwater, Nathan Dyer, Marc Albrighton, Demarai Gray, Jamie Vardy, Ruben Loftus-Cheek, Nathaniel Chalobah, Phil Foden

Franca (27): Patrice Evra, Eric Cantona, Mikael Silvestre, Patrick Vieira, Gael Clichy, Nicholas Anelka, Gilles Grimandi, Robert Pires, Sylvain Wiltord, Thierry Henry, Benjamin Mendy, Aymeric Laporte, William Gallas, Claude Makelele, Fabien Barthez, Louis Saha, Samir Nasri, Kurt Zouma, N’Golo Kante, Emmanuel Petit, Remi Garde, Jeremie Aliadiere, Pascal Cygan, Florent Malouda, Laurent Blanc, Loic Remy, Eliaquim Mangala

Brazil (16): Anderson, Rafael, Edu, Ederson, Gabriel Jesus, Danilo, Oscar, Willian, Gilberto Silva, Juliano Belletti, Alex, Fabio, Fernandinho, Ramires, Filipe Luis, David Luiz

Spanjë (14): David Silva, Cesc Fabregas, Cesar Azpilicueta, Diego Costa, Jose Antonio Reyes, Asier del Horno, Gerard Pique, David de Gea, Alvaro Negredo, Javi Garcia, Jesus Navas, Marcos Alonso, Pedro, Brahim Diaz

Hollandë (12): Arjen Robben, Jaap Stam, Edwin van der Sar, Dennis Bergkamp, Raimond van der Gouw, Marc Overmars, Giovanni van Bronkhorst, Jordi Cruyff, Ruud van Nistelrooy, Nigel de Jong, Robin van Persie, Alexander Buttner

Argjentina (9): Sergio Aguero, Nicholas Otamendi, Carlos Tevez, Pablo Zabaleta, Hernan Crespo, Juan Sebastian Veron, Gabriel Heinze, Martin Demichelis, Leonardo Ulloa

Portugalia (8): Cristiano Ronaldo, Nani, Bernardo Silva, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira, Luis Boa Morte, Tiago, Deco

Belgjika (6): Vincent Kompany, Kevin De Bruyne, Thibaut Courtois, Eden Hazard, Ritchie de Laet, Michy Batshauyi

Gjermania (6): Leroy Sane, Robert Huth, Ilkay Gundogan, Jens Lehmann, Michael Ballack, Andre Schurrle

Serbia (6): Branislav Ivanovic, Nemanja Vidic, Aleksander Kolarov, Nemanja Matic, Mateja Kezman, Matija Nastasic

Irlanda (5): Damien Duff, Darren Gibson, Denis Irwin, Roy Keane, John O’Shea

Bregu i Fildishtë (4): Didier Drogba, Yaya Toure, Kolo Toure, Salomon Kalou

Skocia (4): Darren Fletcher, Brian McClair, Colin Hendry, Darren Ferguson

Uellsi (4): Ryan Giggs, Mark Hughes, Clayton Blackmore, Andy King

Çekia (3): Karel Poborsky, Petr Cech, Jiri Jarosik

Danimarka (3):  Anders Lindegaard, Kaspar Schmeichel, Peter Schmeichel

Gana (3): Michael Essien, Daniel Amartey, Jeffrey Schlupp

Nigeria (3): Victor Moses, John Obi Mikel, Nwankwo Kanu

Norvegjia (3): Henning Berg, Ole Gunnar Solskjaer, Ronny Johnsen

Rusia (3): Andrei Kanchelskis, Alexey Smertin, Yuri Zhirkov

Suedia (3): Fredrik Ljungberg, Henrik Larsson, Jesper Blomqvist

Australia (2): Mark Bosnich, Robbie Slater

Austria (2): Alex Manninger, Christian Fuchs

Bosnja (2): Edin Dzeko, Asmir Begovic

Kamerun (2): Lauren, Geremi

Japoni (2): Shinji Kagawa, Shinji Okazaki

Mali i Zi (2): Stevan Jovetic, Stefan Savic

Irlanda Veriut (2): Jonny Evans, Roy Carroll

Ukraina (2): Oleksander Zinchenko, Oleh Luzhny

Algjeria (1): Riyad Mahrez

Bullgaria (1): Dimitar Berbatov

Kili (1): Claudio Bravo

Kolumbia (1): Juan Cuadrado

Ekuador (1): Antonio Valencia

Island (1): Eidur Gudjohnsen

Itali (1): Mario Balotelli

Xhamajka (1): Wes Morgan

Letonia (1): Igors Stepanovs

Liberia (1): Christopher Wreh

Meksika (1): Javier Hernandez

Polonia (1): Tomasz Kuszczak

Rumania (1): Costel Pantilimon

Afrika e Jugut (1): Quinton Fortune

Koreja e Jugut (1): Park Ji-sung

Zvicra (1): Gokhan Inler

Trinidad & Tobago (1): Dwight Yorke

Uruguaj (1): Diego Forlan

Më shumë nga Premier League