Futboll

Amiens-PSG, miqtë kërkojnë “viktimën” e radhës

Amiens do të presë në shtëpi Paris Saint Germain në një ndeshje që do të jetë e vlefshme për çerekfinalet e Kupës së Ligës. Ecuria aktuale e këtyre dy klubeve nuk mund të ishte më e kundërt. Amiens ka pësuar një eliminim befasues në Kupën e Francës fundjavën e kaluar, kur ata janë shkatërruar 6-0 nga Sochaux, skuadër që luan në kategorinë e dytë të futbollit francez.

PSG, nga ana tjetër, ka marrë një tjetër fitore mbresëlënëse 6-1 në ndeshjen e luajtur kundër Rennes në Kupën e Francës. Amiens pritet të përqendrohet në fazën mbrojtëse, por nuk do ta ketë aspak të lehtë kundër “Les Parisiennes”, të cilët janë të uritur për fitore dhe duan të fitojnë gjithçka në këtë sezon. Këto dy skuadra janë ndeshur vetëm dy herë në vitet e fundit, me të dy ato takime që janë fituar nga Parisi, ndërsa Amiens nuk ka arritur të shënojë asnjë gol, në 180 minuta.

Për më tepër, vendasit do të paraqiten në këtë ndeshje pas tri humbjeve radhazi të pësuara në tri ndeshjet e fundit të luajtura në të gjitha kompeticionet. Ndërkohë, PSG ka marrë pesë fitore në pesë takimet e fundit që ka luajtur në të gjitha kompeticionet.

Më shumë nga Futboll