Champions League

BATE Borisov-PSV, holandezët s’dinë të humbasin

Kampionët e Bjellorusisë, BATE Borisov, do të presin kampionët në fuqi të Holandës në raundin final kualifikues të Champions League. Të dy skuadrat do të kërkojnë fitoren, duke parë se fituesi i kësaj përballjeje të dyfishtë do të sigurojë një vend në fazën me grupe të kompeticionit europian më të rëndësishëm për klube, ndërsa humbësi do të kalojë në fazën me grupe të Europa League.

BATE ka eliminuar me rezultatin e përgjithshëm 2-1 Qarabag në raundin e tretë kualifikues dhe do të synojë të vazhdojë në rrugën e fitores edhe në këtë sfidë. Ata kanë marrë katër fitore nga pesë ndeshjet që kanë luajtur në shtëpi kampionatin e kaluar (4 fitore, 1 barazim). Edhe PSV është në formë shumë të mirë, siç tregon humbja e vetme e pësuar në 21 ndeshjet e fundit të kampionatit (15 fitore, 5 barazime, 1 humbje).

Për sa i takon statistikave, BATE ka humbur vetëm një nga katërmbëdhjetë ndeshjet që ka luajtur në shtëpi në të gjitha kompeticionet. Ndërkohë, të dy këto ekipe kanë shënuar në 75% të 16 ndeshjeve të fundit që kanë luajtur në transfertë, në kampionatet respektive. Kjo do të jetë hera e parë që BATE dhe PSV do të përballen me njëra-tjetrën.

Më shumë nga Champions League