Champions League

Benfica-Fenerbahce, miqtë kanë probleme në transfertë

Fenerbahce do të kthehet në Champions League dy vite nga pjesëmarrja e fundit. Ata janë eliminuar në fazën kualifikuese kundër Monaco, që ka një nga ekipet gjysmëfinaliste atë vit. Benfica, nga ana tjetër, ka luajtur në fazën me grupe sezonin e kaluar.

Gjithsesi, nuk ka qenë një eksperiencë pozitive për portugezët, që kanë humbur të gjashtë ndeshjes. Të martën në mbrëmje, ata do të përballen me një kundërshtar të vështirë, siç është Fenerbahce, që u eliminuar në 2016-ën në këtë fazë të Champions League me rezultatin e përgjithshëm 4-3 nga Monaco.

Është e vërtetë se turqit nuk kanë marrë pjesë në Champions në vitet e fundit, por 78 golat e realizuar sezonin e kaluar tregojnë qartë se janë një ekip i rrezikshëm, veçanërisht për shkak të problemeve në mbrojtje që kanë portugezët.

Gjithsesi, duhet thënë se Fenerbahce ka humbur tri transfertat e fundit që ka luajtur në këtë kompeticion dhe katër nga pesë të mëparshmet. Benfica do të kërkojë të tregojë se paraqitja zhgënjyese e sezonit të kaluar në Champions League, ka qenë vetëm një rastësi. Për më tepër, ata e kanë mbyllur sezonin e kaluar me 14 fitore të marrë në 19 ndeshjet e fundit.

Statistika

– Këto dy skuadra janë ndeshur në Europa League pesë vite më parë, me Benfica-n që është kualifikuar më tej falë një fitoreje 3-1 në shtëpi.

– Fenerbahce është mundur me një gol diferencë në 75% të humbjeve të pësuara sezonin e kaluar.

– Pjesa më e madhe e pikëve të grumbulluara nga Benfica në kampionatin e kaluar, kanë ardhur në ndeshjet e luajtura në shtëpi.

– Në pesë nga shtatë ndeshjet e fundit që Fenerbahce ka luajtur në këtë kompeticion, janë realizuar mbi 2.5 gola për takim.

Më shumë nga Champions League