Kampionatet në Europë

Buffon: Unë menaxher? Nuk dua të bëj kukullën, apo injorantin…

Pas disfatës kundër Sampdorias, ndeshja e Ligës së Kampionëve kundër Barcelonës do të jetë edhe më e rëndësishme për Juventusin. Me rastin e ndeshjes së madhe, faqja e klubit bardhezi donte të bënte një intervistë të dyfishtë me simbolet e dy skuadrave. Po flasim për Gigi Buffon dhe Andres Iniesta. Ishte, sidomos, kapiteni i Juventusit, për të na dhënë frazat më interesante. Sidomos për të ardhmen, pasi ky do të jetë sezoni i fundit për portierin. Këto janë fjalët e tij të para:

“Nëse e shoh veten si një menaxher në të ardhmen, nuk e pëlqej figurën e kukullës apo injorantit…” Pastaj, Buffon u kthye mbrapa në kohë e në vend: “Deri në moshën 12 vjeç kam luajtur si mesfushor. Pastaj erdhi tronditja e parë e Kupës së Botës, në vitin 1990. Simpatizoja shumë portierin e Kamerunit, Thomas N’kono, dhe doja të vihesha në gjurmët e tij”. Në fund, Buffon e sheh momentin e “lamtumirës”, që do të vijë së shpejti: “Si mund të imagjinoj lojën time të fundit? Si e para, me entuziazëm të madh, me krenari të madhe”.

Më shumë nga Kampionatet në Europë