Seria A

E pabesueshme, Milan-Inter rrezikon të mos rikuperohet

Pas vdekjes tragjike të Davide Astori-t, të gjitha ndeshjet e javës së 27-të të Serisë, që duhej të zhvilloheshin ditën e diel, janë shtyre. Një vendim i kuptueshëm, edhe pse në rrjetet sociale ka pasur nga ata që janë ankuar. Në ditët e kaluara janë përcaktuar datat për gjashtë nga shtatë ndeshjet e shtyra. Pesë nga to do të luhen mes 3 dhe 4 prillit, ndërsa Atalanta-Sampdoria do të luhet më 11 prill. Por nuk është gjetur akoma një datë për derbin Milan-Inter. As Malago, presidenti i CONI-t (Komiteti Olimpik Italian), i cili është edhe presidenti i përkohshëm i Lega-s së Serisë A, nuk e di se kur mund të luhet kjo ndeshje.

Në fakt, nuk mund të ketë një datë për derbin deri në momentin që nuk do të jetë e qarta rruga e Milan dhe Juventus në Europë. Kuqezinjtë luajnë në Europa League dhe nëse do të eliminojnë Arsenal-in, derbi nuk do të mund të zhvillohet as me 4 dhe as me 11 prill. Nëse kuqezinjtë shkojnë deri në finale do të kishte vetëm një datë në dispozicion, ajo e 9 majit, por kjo është edhe data e finales së Kupës së Italisë mes Juventus dhe Milan.

Vetë Malago ka thënë: “Nëse Milan arrin në finalen e Europa League dhe Juventus në atë të Champions, nuk e di se kur do të mund të rikuperohej Milan-Inter. Kjo është e vetmja hipotezë që nuk na ofron asnjë zgjidhje të mundshme, por mendoj se për futbollin italian do të ishte një lajm i mirë sepse do të kishte dy italiane në finale”.

“Ndeshja mes Milan dhe Inter është e vetmja që varet nga fati i kuqezinjve dhe bardhezinjve në Europë sepse këto dy ekipe do të ndeshen në finalen e Kupës së Italisë. Për momentin nuk mund të bëjmë gjë tjetër përveçse të presim, por unë uroj që dy skuadrat italiane të shkojnë deri në fund”.


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Seria A