Bundesliga

Emocione te Bayern, stërvitja e fundit për Lahm e Alonso…

Ka pasur skena emocionuese në fund të stërvitjes së Bayern Munich, të premten pasdite, e fundit për ekipin e Carlo Ancelotti në këtë sezon dhe e fundit në karrierën e dy futbollistëve të mëdhenj. Philipp Lahm dhe Xabi Alonso ishin në qendër të vëmendjeve në qendrën stërvitore në “Sabener Strasse” dhe u larguan mes duartrokitjeve, ashtu si portieri Tom Starke dhe pjesëtari veteran i stafit, Hermann Gerland.

The four men were given a huge guard of honour by the club's staff and players as they exited

Each were given a big canvas with their name on, signed by every member of Bayern staff

Lahm (left) has been at Bayern his entire career, racking up over 550 appearances in total

Alonso won three successive Bundesliga titles with Bayern following his move from Madrid

Ka mbetur edhe një ndeshje për t’u luajtur, një brohoritje e fundit për Alonso, Lahm dhe Starke, në ndeshjen e nesërme kundër Freiburg në “Allianz Arena”, por sot, shokët e skuadrës dhe pjesëtarët e tjerë të klubit i dhanë përshëndetjen e duhur tre lojtarëve në stërvitjen e tyre të fundit. Alonso është bërë protagonist i Bayern në tre vitet e fundit, por lamtumira u ndje më shumë nga Lahm, i cili ka qenë në klubin bavarez që nga viti 1995.

Alonso had earlier tweeted this emotional picture of himself as his long career comes to an end

Alonso takes in the applause of the crowd as he walks away from the Sabener Strasse pitch

The players were at the end of the guard of honour to congratulate their Bayern team-mates

Staff sign each of the canvas' before they are given to the departing players after training

Në moshën 33-vjeçare, Lahm do të varë këpucët në gozhdë pas tetë titujve të fituar në Bundesligë. Bayern e ka siguruar kampionati edhe sivjet pasi është 13 pikë para vendit të dytë, kur mbetet edhe një javë nga fundi. Kjo do të thotë se e shtuna do të jetë vetëm dita e festës për tre futbollistët dhe ndihmës trajnerin Gerland. “Do të jetë një ditë emocionuese për shumë arsye,” – tha trajneri i Bayern, Carlo Ancelotti.

[interaction id=”591f470a6a73779b6fcfa248″]

Më shumë nga Bundesliga