RUSI 2018

Fernando Santos nuk sheh asgjë ideale te Portugalia, para Botërorit

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, tha se kampionët europianë kanë mjaft hapësirë ​​për përmirësim, duke shkuar në Kupën e Botës, pas fitores së tyre 3-0 kundër Algjerisë. Cristiano Ronaldo u kthye pasi Portugalia përgatitej për spektaklin e Rusisë, me një fitore rutinë kundër Algjerisë, falë mbajtjes së Goncalo Guedes, të enjten.

Guedes ka prodhuar një performancë tërheqëse, me gola në të dyja pjesët e lojës, për t’i dhënë Portugalisë një avantazh përpara hapjes së Grupit B, kundër Spanjës, në Soçi, më 15 qershor. “Ne jemi ende larg ideales, por me luajtjen e kampionatit do të rritemi, – tha Santos në Lisbonë, pas ndeshjes miqësore. – Ka disa gjëra për t’i rregulluar mirë, ka lojtarë që luajnë për herë të parë së bashku në këtë kombëtare”.

Guedes, i cili e kaloi sezonin me huazim te Valencia, e përforcoi Ronaldon në paraqitjen e tij të 150-të ndërkombëtare. Bruno Fernando, gjithashtu hapi llogarinë e tij për Portugalinë, në pjesën e parë.

“Kishte gjëra të mira, por ka edhe të tjera për t’u përmirësuar, – shtoi Santos. – Në 20 apo 25 minutat e para, ekipi ishte i mirë, kompakt dhe i shpejtë për të reaguar ndaj topit. Nëse sulmuesit e kundërshtarit nuk shkëlqyen, kjo ishte më shumë për meritë të ekipit tim. Ju nuk mund të nxjirrni asnjë konkluzion nga kjo lojë. Natyrisht, ne po i afrohemi 11-shes (formacionit), por gjëja më e rëndësishme është të ndjehemi se kemi 23 lojtarë të përgatitur për të garuar”.

Më shumë nga RUSI 2018