Futboll

FIFA “fal” kapitenin e Perusë, mund të luajë në Kupën e Botës…

FIFA “fal” kapitenin e Perusë, mund të luajë në Kupën e Botës…

Komisioni i Apelit të FIFA ka vendosur të pranojë pjesërisht apelin e bërë nga Paolo Guerrero, sulmuesi dhe kapiteni i kombëtares së Perusë. Futbollisti u pezullua më 7 dhjetor, për një vit, duke nisur nga data 3 nëntor 2017, sepse rezultoi pozitiv me kokainë.

Peruja po mendonte për të grumbulluar Gianluca Lapadula, sulmuesin italian me origjinë nga vendi amerikano-latin

Tani, që skualifikimi ka zbritur në gjashtë muaj, do të thotë se Guerrero do të jetë i lirë më 3 maj 2018, duke pasur të gjithë kohën e mjaftueshme për të qenë i gatshëm për të luajtur në Kupën e Botës 2018 në Rusi, e cila do të fillojë më 14 qershor me ndeshjen hapëse mes Rusisë dhe Arabisë Saudite.

Më shumë nga Futboll