Futboll

Guardiola: Man.City është 10 vjet mbrapa Man.United

Pep Guardiola beson se Manchester City është 10 vjet mbrapa rivalëve të Manchester United. Qytetarët kanë fituar trofe të ndryshëm që nga 2010 përfshi edhe dy tituj të Premier League-s dhe po aq Kupa të Ligës dhe tashmë nën drejtimin e Guardiola-s ata janë në kërkim të trofeve të tjerë këtë sezon. Megjithatë trajneri katalanas këmbëngul se kualifikimi i Manchester City-t në Ligën e Kampioneve në çdo sezon në dekadën tjetër është çelësi i këtij klubi për të ngushtuar hendekun me Manchester United.

 pep-guardiola-manchester-city_iuahtnw80qiz1qwo2ifpclhvs

Gjatë një interviste për Daily Mirror, Guardiola tha: “Ne me këtë fanellë nuk kemi historinë e Barcelona-s, Juventus-it, Bayern Munich-ut apo Manchester United-it. As titujt e tyre. Gjithçka ka të bëjë me të qenit në Europë edhe për dekadën tjetër, duhet të jemi çdo vit në Ligën e Kampioneve. Kjo është më e rëndësishme për këtë klub sesa të fitojë tituj, më besoni. Ne duhet të bindim njerëzit për këtë klub të mrekullueshëm, se është i mirë. Është i mirë. Dhe tifozët gjithashtu. Ata duhet të besojnë se ata janë të mirë, klubi është i mirë, lojtarët janë të mirë”. City ka marrë pjesë në Champions League në gjashtë sezonet e fundit përfshi edhe 2016-2017. Në 1/8 e këtij kompeticioni Qytetarët do të përballen me As Monaco-n më 21 shkurt.


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Futboll