Premier League

“Guardiola? Mou është trajneri më i mirë në botë”

Jose Mourinho është një nga trajnerët më të mirë në botë, jo Pep Guardiola, sipas trajnerit të Middlesbrough Aitor Karanka. Mourinho dhe Guardiola janë transferuar në Mançester në fillimin e këtij sezoni. Karanka, skuadra e të cilit është eliminuar nga Manchester City në çerekfinalet e Kupës së Anglisë, beson se United ka marrë trajnerin më të mirë. “Pep nuk është trajneri më i mirë në botë. Ai është Mourinho”, ka thënë Karakanka për shtypin anglez. “E ka treguar këtë në drejtim të Porto-s, tek Inter, Chelsea, Real Madrid dhe Manchester United. Ai ka qenë më i miri në La Liga dhe është akoma sot më i miri. Nuk kam punuar kurrë me Pep, por Jose e ka filluar këtë sezon mes kritikave, por ka arritur të fitojë që tani dy trofe për Manchester United. Jose është më i miri, për mua. Mendoj se Pep duhet të fitojë Premier League për të treguar se është një nga më të mirët. Duhet të fitojë një trofe në këtë sezon”.

Jose Mourinho është një nga trajnerët më të mirë në botë, jo Pep Guardiola, sipas trajnerit të Middlesbrough Aitor Karanka. Mourinho dhe Guardiola janë transferuar në Mançester në fillimin e këtij sezoni. Karanka, skuadra e të cilit është eliminuar nga Manchester City në çerekfinalet e Kupës së Anglisë, beson se United ka marrë trajnerin më të mirë. “Pep nuk është trajneri më i mirë në botë. Ai është Mourinho”, ka thënë Karakanka për shtypin anglez. “E ka treguar këtë në drejtim të Porto-s, tek Inter, Chelsea, Real Madrid dhe Manchester United. Ai ka qenë më i miri në La Liga dhe është akoma sot më i miri. Nuk kam punuar kurrë me Pep, por Jose e ka filluar këtë sezon mes kritikave, por ka arritur të fitojë që tani dy trofe për Manchester United. Jose është më i miri, për mua. Mendoj se Pep duhet të fitojë Premier League për të treguar se është një nga më të mirët. Duhet të fitojë një trofe në këtë sezon”.

Mourinho e ka udhëhequr United drejt triumfit në Supërkupën e Anglisë dhe në Kupën e Ligës, ndërsa skuadra është akoma në garë në Euorpa League dhe Kupën e Anglisë. City, nga ana tjetër, është kualifikuar në gjysmëfinalet e Kupës së Anglisë dhe është një hap larg çerekfinaleve të Champions-it, ndërsa mund të thuhet se është jashtë luftës për titull në kampionat, duke parë se Chelsea i Conte është dhjetë pikë larg. Karanka beson se Gurdiola, i cili ka fituar shumë me Barcelona dhe Bayern Munich, ka pasur vështirësi për t’u përshtatur në Angli. “Mendoj se ai e ka kuptuar se këtu zhvillohet një futboll ndryshe, një kampionat ndryshe. Nuk ka qenë aspak e lehtë për të”, ka thënë trajneri i Middlesbrough. “Ai ka shumë lojtarë të mirë, por mentaliteti këtu është ndryshe. Duhet kohë për t’u përshtatur”.

 


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Premier League