Futboll

Harry Kane ose “Mbreti” i golave!!!

Trajneri i Tottenham, Mauricio Pochettino, tha se Harry Kane është “një nga sulmuesit më të mirë të planetit” dhe ka këmbëngulur se klubi i tij do të bëj të pamundurën për të mbajtur “yjet” në përbërje. 23-vjeçari Kane shënoi katër gola në fitoren 6-1 që londinezët arritën ndaj Leicester duke u ngjitur në krye të listës së golashënuesve të Premier League, para Romelu Lukaku dhe Alexis Sanchez. Pochettino tha: “Kane është një futbollist i veçantë, ai është i dashuruar me Tottenham. Futbollistët që ne duam të mbajmë do të qëndrojnë këtu edhe në sezonin e ardhshëm. Nëse dikush do të largohet do të jetë një vendim i Tottenham.”

Tottenham manager Mauricio Pochettino said he remains confident of keeping Kane

Kane shënoi 25 gola në edicionin e kaluar të Premier League ku u shpall golashënuesi më i mirë, ndërsa sivjet ka arritur kuotën e 26 golave, kur ka mbetur edhe një ndeshje nga fundi. Emri i tij, ashtu si mesfushori Dele Alli dhe mbrojtësi Kyle Walker kanë përfunduar në listën e dëshirave të klubeve më të mëdha të planetit, por Pochettino tha se Tottenham e ka nën kontroll të ardhmen e tre futbollistëve të kombëtares angleze. “Jemi shumë të qetë sepse futbollistët tanë kryesorë janë të lumtur në klubin tonë dhe janë pjesë e këtij projekti që po ndërtojmë. Për vitin e dytë me radhë jemi në vendin e dytë dhe Kane me shokët e tij kanë mundësi të fitojnë trofe me ne.”

Kane finds himself in good company from the past and present of the game with five hat-tricks

Kane ka humbur tetë ndeshje në këtë sezon për arsye dëmtimesh, por gjithsesi ka të ngjarë të fitojë duelin me sulmuesin e Everton, Lukaku dhe sulmuesin e Arsenal, Sanchez, teksa kanë mbetur edhe 90 minuta për t’u luajtur. Sanchez dhe Lukaku do të jenë kundërshtarë në “Emirates Stadium”, ndërsa Kane dhe Tottenham do të vizitojnë fushën e Hull City. Të gjitha ndeshjet e javës së fundit të kampionatit anglez do të luhen të dielën në orën 16:00.

This is the third season in succession Kane has surpassed 20 Premier League goals

Kane ka shënuar çdo 94 minuta lojë sivjet, por ai është i mendimit se gjërat mund të kishin shkuar edhe më mirë. “Ndoshta mund të kisha shënuar më shumë, – tha ai. – Katër gola nuk i kisha shënuar kurrë në karrierën time. Do të isha i kënaqur me një apo dy gola duke mbajtur të hapur garën për “Këpucën e Artë”, por katër gola nuk i kisha imagjinuar. Ky është sezoni im më i mirë sepse në dy muaj nuk kam luajtur, megjithatë kam arritur të shënoj më shumë se të gjithë.” Tottenham ka marrë 13 pikë, në mënyrë direkte, nga golat e Kane. Më mirë se ai ka bërë vetëm Diego Costa, që me 20 golat e tij i ka dhënë 15 pikë skuadrës së Chelsea.

Harry Kane got his fifth Premier League hat-trick in the 6-1 mauling of Leicester City

Kane është futbollisti i pestë në historinë e Premier League që ka shënuar 25 ose më shumë gola në dy sezone radhazi. Të tjerët janë Robbie Fowler, Thierry Henry, Alan Shearer dhe Robin van Persie. “Viktima” e preferuar për Kane është pikërisht e vetmja skuadër ku ka luajtur gjatë karrierës së tij, krahas Tottenham, Leicester City, të cilëve i ka shënuar 10 gola. Kane shënon çdo 120 minuta në kampionat gjatë karrierës së tij, vetëm Sergio Aguero me një gol çdo 111 minuta ka bërë më mirë.

[interaction id=”58f7aa64240e61ee26bf3011″]

Më shumë nga Futboll