Futboll

Ish-lojtari i akademisë pritet të jetë blerja e parë e United për sezonin e ardhshëm

Një nga qendërmbrojtësit më të mirë të Premier League pritet të jetë blerja e parë e Manchester United për sezonin tjetër. Ai pritet t’i bashkohet Djajve për 30 milionë euro dhe është vetëm 24 vjeç. Keane është shndërruar në një prej mbrojtësve më të mirë anglezë që kur u largua nga United për t’iu bashkuar Burnley për vetëm 2.5 milionë euro në 2015.

Një nga qendërmbrojtësit më të mirë të Premier League pritet të jetë blerja e parë e Manchester United për sezonin tjetër. Ai pritet t’i bashkohet Djajve për 30 milionë euro dhe është vetëm 24 vjeç. Keane është shndërruar në një prej mbrojtësve më të mirë anglezë që kur u largua nga United për t’iu bashkuar Burnley për vetëm 2.5 milionë euro në 2015. United ka përfshirë një klauzolë që i mundëson atyre 25% të shumës nëse lojtari shitet, pra ata do të paguajnë më pak se të gjithë për lojtarin.

Keane made just one Premier League start for Manchester United before leaving

Keane, i cili ka vazhduar të jetojë në Mançester dhe është një tifoz i United që në fëmijëri, pritet të katërfishojë rrogën e tij që momentalisht është 30,000 euro në javë nëse vendos të rikthehet te klubi të cilit iu bashkua kur ishte vetëm 11 vjeç. Ishte Van Gaal ai që e lejoi të transferohej te Burnley në formë huazimi përpara se ta bënte lëvizjen permanente në “Turf Moor”. Gjithsesi, Jose Mourinho ka identifikuar Keane ndër lojtarë të tjerë që duhet të kishin qëndruar në ekip, dhe ka bërë si prioritet për merkaton njërin midis Lukaku dhe Griezmann.

[interaction id=”591c83ce6a73779b6fcf96f2″]

Më shumë nga Futboll