Atletikë

Izmir Smajlaj, medalje ari në Europian dhe rekord

Atleti shqiptar Izmir Smajlaj mori sot në mbrëmje medaljen e artë në Kampionatin Europian të sallave të mbyllura që po zhvillohet në Beograd të Serbisë, në garën e kërcimit së gjati, duke ngritur peshë gjithë Shqipërinë me këtë rezultat fantastik. Një medalje historike, e para e artë për atletikën shqiptare në një aktivitet të tillë. Atleti shkodran kërceu 8.08 metra, që është edhe rekordi i ri kombëtar në këtë disiplinë, duke konfirmuar momentin e mirë që po kalon. Një medalje e artë që erdhi pak ditë pas triumfit në Kampionatin Ballkanik, ku Smajlaj mori sërish të artën.

Atleti shqiptar Izmir Smajlaj me trajnerin e tij Vildan Tufi

Një garë e shkëlqyer e atletit kuqezi, që bëri realitet ëndrrën e tij dhe të gjithë shqiptarëve në kërcimin e fundit, duke bërë një “fluturim” fantastik dhe fituar duelin me suedezin Michel Torneus. Edhe ky i fundit kërceu 8.08, rezultat që e arriti në kërcimin e parë, por në fund mori medaljen e argjendtë (bëri tri faulla, ndërsa Smajlaj vetëm dy). Paraqitja e Izmir Smajlajt erdhi në rritje nga kërcimi në kërcim, duke dhënë fillimisht rezultatin 7.81 metra e më pas 8.02m, faull në kërcimin e tretë, 6.58m, faull dhe në fund kërceu 8.08 metra në kërcimin e gjashtë dhe të fundit.

Atleti shkodran Izmir Smajlaj para finales

Festë për atletit shkodran pas garës, që nuk i besonte syve që arriti një rezultat të tillë dhe, mbi të gjitha, vari në qafë medaljen e artë në garën e kërcimit së gjati. Ai dhe trajneri i tij Vildan Tufi ishin shprehur se synonin medaljen në Europian dhe ia arritën qëllimit, duke sjellë në Tiranë medaljen e artë. Beogradi duket se është me fat për shkodranin, pasi këtu, brenda një jave, arriti dy vende të para dhe fitoi dye medalje të arta. Flamuri kuqezi u ngrit sërish në kryeqytetin serb, duke konfirmuar se atleti shkodran po thyen tabu dhe do të pretendojë më shumë në të ardhmen.


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Atletikë