Futboll

Ka një kampionat ku 6 ekipe luajnë për titullin, 90 minuta për fundit!!!

Teksa po shkojmë në javën e fundit të kampionateve kryesore në Europë, në pjesën më të madhe të rasteve janë dhënë verdiktet ose mbeten dilema të pakta. Chelsea dhe Bayern kanë fituar përkatësisht në Angli e Gjermani, ndërsa vetëm matematika pengon Juventus në Serie A. Monaco triumfoi në Francë, Real është në pozitë të favorshme në Spanjë.

Strasbourg (in white) are leading the title race - but it could all change on Friday night

Pra, nuk priten emocione të mëdha në 90 minutat e fundit të kampionateve kryesore, krejt ndryshe nga Ligue 2, kategoria e dytë franceze ku një ndeshje para fundit të kampionatit, gjatë skuadra janë në garë për titullin dhe vetëm tre prej tyre do të fitojnë të drejtën për të luajtur në Ligue 1. Strasbourg kryeson me 64 pikë. Në vendin e dytë janë Amiens e Troyes me nga 63 pikë, ndërsa Lens dhe Brest kanë 62 pikë. Surpriza Nimes është gjithashtu në garë me 61 pikë.

The top six of Ligue 2 as it stands - two gain automatic promotion while one goes into a playoff

Java e fundit në Ligue 2 do të luhet të premten, ora 20:00:

Brest – Ajaccio

Laval – Nîmes

Lens – Niort

Reims – Amiens SC

Sochaux – Troyes

Strasbourg – Bourg en Bresse

 

[interaction id=”591caa342041829f01d74f2f”]

Më shumë nga Futboll