Champions League

Kampionët e Kosovës mësojnë kundërshtarin në preliminaret e Champions-it

Sot në Nyon të Zvicrës u hodh shorti për raundin preliminar të Ligës së Kampionëve. Kampionët e Kosovës, Drita e Gjilanit, do të ndeshen me homologët e Andorrës, FC Santa Coloma, ndërsa Fiorita e San Marinos do të përpballet me Lincoln Red Imps të Gjibraltarit.

Ky raund paraprak është një mini-turne, që do të luhet në një vend, dhe përbëhet nga gjysmëfinalet dhe një finale (të gjitha ndeshjet e njëhershme). Turneu i këtij sezoni do të zhvillohet në stadiumin “Victoria”, në Gjibraltar. Fituesit e raundit në fjalë hyjnë në raundin e parë kualifikues, që do të luhet më 10/11 dhe 17/18 korrik, me kundërshtarët e tyre, që do t’i mësojnë nga shorti i datës 19 qershor.

Tri ekipet humbëse transferohen në raundin e dytë kualifikues të “Europa League”. Raundi gjysmëfinal luhet më 26 qershor, ndërsa ai final më 29 qershor
Sipas sistemit të ri të konkurrencës, kampionët e katër kombeve më të ulëta, të renditur në vitin 2017 në UEFA (Gjibraltar, Andorra, San Marino dhe Kosova) marrin pjesë në raundin paraprak.


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Champions League