Champions League

Kane kryeson Ronaldinhon dhe Drogba në Champions, ja për çfarë bëhet fjalë

Harry Kane ka kryesuar rekordet e Didier Drogba dhe Ronaldinho, duke shënuar golin e nëntë në nëntë paraqitje të tij në Ligën e Kampionëve. Ylli i Tottenham ka dribluar edhe Gianluigi Buffon, pastaj e ka rrëshqitur topin në një portën bardhezi, për të rihapur rezultatin e ndeshjes në Torino, e cila kishte shkuar shumë herët 2-0 në favor të vendësve. Më pas ishte Christian Eriksen, ai që shënoi golin e barazimit 2-2, në minutën e 72-të, duke vulosur një barazim që favorizon dukshëm “Suprs” për të kaluar në çerekfinale të Champions-it. Goli i Kane ishte, gjithashtu, një rekord anglez për golat në një sezon të vetëm të Ligës së Kampionëve, duke e barazuar atë me Steven Gerrard, në në shtatë gola. Por, ky gol, gjithashtu, e vendosi yllin e “Spurs” në majë, pavarësisht nga çdo lojtar tjetër në historinë e Ligës së Kampionëve.

Didier Drogba, Ronaldinho, Simone Inzaghi dhe Diego Costa kanë shënuar nga 8 gola në 9 ndeshjet e para të një edicioni të Ligës së Kampionëve, që përbënin para të martës rekordin më të mirë në këtë drejtim. Por, ritmi i jashtëzakonshëm i golave ​​të Kane vazhdoi në Torino dhe ai tani qëndron i vetëm, në majë të “grumbullit”. 24-vjeçari është edhe golashënuesi kryesor në mesin e të gjithë lojtarëve, në pesë ligat më të mira në Europë, me 33 gola në të gjitha garat, këtë sezon. Ai, gjithashtu, kryeson Premier League me 23 gola të shënuar këtë sezon dhe ndjek i vetëm yllin e Real Madridit, Cristiano Ronaldo, i cili ka 9 gola në Ligën e Kampionëve, këtë edicion. Kane do të ketë një shans për të thyer rekordin anglez për golat në një fushatë të vetme të Ligës së Kampionëve në ndeshjen e dytë kundër Juventusit, e cila do të zhvillohet më 7 mars në Londër, në stadiumin “Wembley”.

Më shumë nga Champions League