RUSI 2018

Kolumbia merr hak për kopertinën e tabloidit anglez në 1/8 finale të Botërorit

Gjatë raundit 1/8 final të Botërorit, tabloidi i njohur anglez, “The Sun”, publikoi një faqe të parë polemike për ndeshjen midis Anglisë dhe Kolumbisë. Bëhet fjalë për një lojë fatkeqe me sulmuesin yll të anglezëve dhe kokainës. Titulli i madh ishte: “Go Kane!”. Që fonetikisht dukej shumë si “kokainë” (cocaína në spanjisht). “The Sun” e bëri këtë, pasi shpjegoi se “Tre Luanët” po përballeshin me një vend, që i kishte dhënë botës Shakirën dhe një kafe të mirë, ndër të tjera.

Në Kolumbi u zemëruan nga kjo faqe e parë dhe, megjithëse u eliminuan, ishin të gjithë duke pritur që e njëjta gjë të ndodhte me Gareth Southgate e të tijtë. Dhe dje, Anglia u eliminua në gjysmëfinale të Kupës së Botës nga Kroacia, kështu që shpejt kolumbianët nisën të hakmerren. “Memmes” që qarkullojnë në Twitter flasin qartë për këtë:

Më shumë nga RUSI 2018