Kampionati Shqiptar

Kroati i lindur në gjermani, përforcimi i radhës te Kukësi

Nga sot, Filip Zderiç, kroati i lindur në Karlsruhe të Gjermanisë, që luan në rolin e mbrojtësit, do të jetë pjesë e skuadrës kampione të Shqipërisë, Kukësit. Në ambientet e “Kremlin Palas”, e cila prej më shumë se një javë është kthyer në rezidencën e klubit verilindor, Zderiç është prezantuar nga drejtori sportiv, Nderim Nexhipi, dhe menaxheri Naim Halili. Ky është përforcimi i tretë në merkaton e janarit, pas Donjet Shkodrës, ardhur nga Flamurtari, dhe Irakli Dzaria, ardhur nga Gjeorgjia. Ndërkohë, sot, gjatë seancës stërvitore, ka qenë i pranishëm edhe presidenti Safet Gjici.

Pas përgëzimit për fitoret e arritura, Gjici ka ndjekur nga afër për rreth 60 minuta seancën stërvitore. Ai do të jetë në stadium edhe për ndeshjen me Fenerbahçen, që do të luhet nesër, në 20:00, me orën lokale turke. Deri më tani, Kukësi ka luajtur dy miqësore në Antalia, duke i fituar me të njëjtin rezultat, 2-1, ndaj Kayserisporit dhe Bursasporit. Ekipi kampion i Shqipërisë ka tërhequr edhe vëmendjen e mediave vendase e të menaxherëve të shumtë, që ndodhen keto ditë në Antalia, ku shumë skuadra europiane kryejnë fazat përgatitore dimrore.

“Pasaporta”

Datëlindja 11 dhjetor 1991
Vendlindja Karlsruhe, Gjermani
Gjatësia 1.74 m
Pozicioni Mbrojtës

Informacion klubi

Klubi i fundit Gaz Metan Mediaș
Numri 33

Karriera me të rriturit

Vitet Skuadra Ndeshje (Gola)
2011–2013 GOŠK Gabela 39 (0)
2013–2014 Šiauliai 32 (0)
2014–2015 Imotski 14 (1)
2015–2017 Cibalia 53 (0)
2017– Gaz Metan Mediaș 10 (0)

Më shumë nga Kampionati Shqiptar