Kampionatet në Europë

Lista, ja 10 trajnerët italianë me më shumë trofe

 

Max Allegri fitoi Kupën e Italisë për sezonin 2016-2017 në “Olimpico” të Romës, duke mundur në finale Lazion. Ky ishte trofeu i tetë për të si trajner. Por, kush janë trajnerët italianë, të cilët kanë fituar më shumë në stol, duke drejtuar skuadra të ndryshme në Itali, Europë dhe në Botë? Ja dhjetë më të lartët (nuk konsiderohen trofetë në Seria B, ose C). Renditjen në fjalë e kryeson Giovanni Trapattoni, me 22 trofe të fituar, ndërsa në “pod” e ndjekin atë edhe Carlo Ancelotti me 19 trofe dhe Marcello Lippi me 18 trofe. Më poshtë janë 10 trajnerët më të laureuar italianë:

10) Claudio Ranieri – 7 trofe

9) Nevio Scala – 8 trofe

 

8) Max Allegri – 8 trofe

 

7) Arrigo Sacchi – 9 trofe

 

6) Nereo Rocco – 10 trofe

 

5) Roberto Mancini – 13 trofe

 

4) Fabio Capello – 14 trofe

 

3) Marcello Lippi – 18 trofe

 

2) Carlo Ancelotti – 19 trofe

 

1) Giovanni Trapattoni – 22 trofe

Më shumë nga Kampionatet në Europë