Seria A

Mediat braziliane: Portieri Alisson nuk vlen kaq shumë para

“Alisson është portieri më i fortë në botë”, – thonë italianët në lokalin e mediave në Moskë. Para tyre, me tabaka, dikush tund kokën. Ajo që duhet të ketë qenë një bisedë e parakohëshme për cilësitë e portierit të Brazilit dhe Romës, është bërë polemikë rreth vlerën e djaloshit nga Novo Hamburg.

Pavarësisht nga kalimi në çerekfinale të Kampionatit Botëror të Rusisë 2018, trupa e gazetarëve brazilianë shqyrton çdo detaj të kombëtares së Tite, duke shkuar përtej asaj që në Itali duket e qartë. Alisson është gjithashtu nën mikroskopin e përsosur (Kupa e Botës). Vlera e tij e tregut në vitin 2018 i ka tejkaluar 70 milionë euro.

“Për mua janë shifra shumë të larta, – tregon André Cunha. – Ne e respektojmë atë, por gjithashtu duhet të respektojmë tifozët e Romës. Alisson është portier i mirë, por jo në nivelet e Dida, Marcos dhe Rogerio”.

Dashuria për Brazilin bie ndesh me analizën teknike të një prej elementëve më të rëndësishëm të “Seleção”: “Ne besojmë, megjithatë, se Alisson është një nxënës i Taffarel. Ish-portieri i Parmës është adhuruar nga ana jonë”, – shton André Cunha.

Sipas Josias Pereira, ka portierë më të mirë se Alisson në Brazil, duke përmendur Marcelo Grohe te Gremio, Cruzeiro Fábio, Vanderlei i Santos dhe Jailson i Palmeiras: “Alisson është një portier i mirë, por shifrat që përfliten për çmimin e tij janë shumë të larta”.

Më shumë nga Seria A