Ligue 1

Monaco bëhet me dy skuadra, blen një ekip në Belgjikë

Në pritje të ndeshjes së kthimit të gjysmëfinaleve të Champions League kundër Juventus, Monaco ka filluar të mendojë për të ardhmen. Klubi francez, në fakt, ka lajmëruar blerjen e një klubi belg, që do të kthehet në këtë mënyrë një ekip satelit i bardhekuqve. “Monaco dhe Cercle Bruges janë të lumtur të lajmërojnë blerjen e klubit të kategorisë së dytë të futbollit belg nga ana e klubit francez, – lexohet në komunikatën për shtyp të Monaco. – Kjo blerje është pjesë e projektit për zhvillimin e sportit dhe talenteve në moshë të re”.

Në pritje të ndeshjes së kthimit të gjysmëfinaleve të Champions League kundër Juventus, Monaco ka filluar të mendojë për të ardhmen. Klubi francez, në fakt, ka lajmëruar blerjen e një klubi belg, që do të kthehet në këtë mënyrë një ekip satelit i bardhekuqve. “Monaco dhe Cercle Bruges janë të lumtur të lajmërojnë blerjen e klubit të kategorisë së dytë të futbollit belg nga ana e klubit francez, – lexohet në komunikatën për shtyp të Monaco. – Kjo blerje është pjesë e projektit për zhvillimin e sportit dhe talenteve në moshë të re”.

https://www.youtube.com/watch?v=FjeZsQuwR2c

“Objektivi, – ka deklaruar zëvendëspresidenti i Monaco vadim Vasilyev, – është ai që Cercle të kthehet sa më shpejt të jetë e mundur në elitën e futbollit belg. Mund të kishim bashkëpunuar me skuadra të tjera në kampionate të tjerë, por kemi zgjedhur Belgjikën për nivelin e lartë të qendrave për formimin e lojtarëve të rinj”, ka përfunduar Vasilyev. Por arsyeja e plotë është se në kampionatin belg nuk ekzistojnë limite në lidhje me numrin e lojtarëve pa pasaportë europiane që mund të federojnë skuadrat. Monaco zotëron pjesën më të madhe të aksioneve, por nuk është publikuar asnjë shifër zyrtare në lidhje me këtë operacion.

[interaction id=”590e3c7a32e5cd871b2a0451″]

Më shumë nga Ligue 1