Futboll

Monaco kampione e Francës, thyhet dominimi i PSG…

Monaco është shpallur kampione e Francës, një javë para fundit, pas fitores 2-0 në “Stade de Louis II” kundër St.Etienne. Ekipi i drejtuar nga Leonardo Jardim, që shkoi deri në gjysmëfinalet e Champions League, ka gjashtë pikë më shumë se Paris SG.


Kylian Mbappe Goal HD – Monaco 1-0 St Etienne… by Video-Live

Monaco kaloi në avantazh në minutën e 19-të kur talenti Kylian Mbappe tundi rrjetën, i shërbyer nga Radamel Falcao. Në minutën e 93-të ka ardhur dhe goli i dytë për vendasit, i realizuar nga Germain. Kjo ishte ndeshja e 31-të radhazi me gol për Monaco në Ligue 1. Gjithsej, skuadra e “Principatës” e ka gjetur golin 104 herë në kampionat.

Në pjesën e dytë nuk ndodhi asgjë dhe më pas shpërtheu festa për kampionët e rinj që në këtë mënyrë thyen hegjemoninë pesë vjeçare të Paris SG. Ky ishte titulli i tetë në tetë në historinë e kampionatit francez për Monaco, që për herë të fundit kishte triumfuar në sezonin 1999-2000.

Standings provided by Sofascore LiveScore

[interaction id=”591cb07d6a73779b6fcf979c”]


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Futboll