Bundesliga

“Nata e zezë e Karlos”, në Gjermani shpërthejnë kundër trajnerit të Bayernit

Humbja ndaj PSG (3-0) e lë Carlo Ancelottin në një pozicion të brishtë si trajner i Bayernit. Bordi bavarez beson se është koha për të analizuar situatën, shtypi e ka vënë italianin në qendër të vëmendjes, gazetarët tashmë flasin hapur rreth asaj se kush duhet të jetë pasardhësi i tij. Le të fillojmë me rektorët e klubit bavarez. Në zemrën e njësisë nuk e drejtojnë drejtpërdrejt trajnerin, por as nuk e fshehin, se ka arsye për të reflektuar. Ai që u ngrit në rolin e zëdhënësit, pasi u rrëzua në “Parces des Princes”, ishte Karl-Heinz Rummenigge, që njoftoi se do të ketë pasoja. “Mendoj se ajo që pamë mbrëmë nuk ishte Bayern Munich, është e rëndësishme që pas kësaj ndeshjeje të kthehemi shpejt dhe do të jemi përsëri Bayern. Ishte një humbje për të folur, për të bërë analizë. Ne duhet të flasim në mënyrë të qartë dhe të nxjerrim konkluzione,” – tha shefi ekzekutiv i klubit bavarez.

Në dhomën e zhveshjes, Ancelotti, gjithashtu, nuk duket se ka mbështetjen e lojtarëve të tij. Ishte dëshmuar nga Robben, i cili u pyet nëse të gjithë lojtarët mbështesin trajnerin. Holandezi u shmang duke thënë: “Nuk do t’i përgjigjem kësaj pyetjeje. Gjëja e rëndësishme është që ne të mbetemi të bashkuar si një ekip”. Së fundi, ekziston mjedisi. Televizioni ZDF foli përmes njërit nga legjendat e Bayernit, Oliver Kahn, i cili tha se nuk mund të njihte “asnjë koncept”. “Në një humbje 3-0 mund të shihni qartë se nuk ka ide,” – argumentoi ish-portieri bavarez, tani një komentator në televizionin publik. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, shtypi merr qëndrime dhe i drejtohet drejtpërdrejt Ancelottit. Sidomos “Bild”, gazeta më me influencë e Gjermanisë, me më shumë se dy milionë kopje të shitjeve ditore.

Kolumnisti Matthias Brügelmann, kreu i sporteve të të gjithë familjes së botimeve “Bild”, nisi sulmet e drejtpërdrejta kundër trajnerit, duke sugjeruar edhe një zëvendësues: “Klopp do të jetë pasardhësi ideal për Ancelottin,” – titullohet artikulli i tij. “Si pasardhësi i Ancelottit në vitin 2018 apo 2019, Bayern ka nevojë për një personalitet, që mund të trajtojë yjet dhe talentet e reja me pasion dhe të ketë një lojë me ide”, – shkruan Brügelmann. Në “Bild”, trajneri italian është protagonist i kopertinës: “Nata e zezë e Karlos”. Lothar Mateus dha këshilla për Ancelottin më herët: “Ai duhet të jetë i rreptë, jo si deri më tani, ose do të ketë kaos të plotë.” Tani për tani, stuhia nuk e ka gjetur ende rrugën për t’u qetësuar.

Më shumë nga Bundesliga