Bundesliga

Më në fund, Dortmund rikthehet te fitorja

Borussia Dortmund më në fund është rikthyer te fitorja duke mundur Mainz 2-0 falë golit të vetëm të takimit të shënuar nga greku Sokratis. Skuadra verdhezi e kishte harruar shijen e fitores, çka çoi në shkarkimin e trajnerit Bosz. Vendin e tij e zuri Stoger dhe austriaku e ka nisur me këmbë të mbarë.

Vetëm në fillim të ndeshjes dukej nervozizmi i vizitorëve dhe Mainz arriti të krijonte dy mundësi të mira shënimi por pa sukses. Me kalimin e minutave miqtë përmirësojnë lojën e tyre dhe mundohen të zhbllokojnë rezultatin me Aubameyang dhe Toprak. Por ishte Sokratis ai që çliroi Dortmund pas një rrëmuje në zonë.

Rastet për të dyfishuar rezultatin ishin të shumta por duhej pritur minuta e 89’ që Dortmund të vuloste fitoren e parë pas nëntë ndeshjesh. Tre pikë që e ngjisin BVB në zonën e Champions League ndërsa Mainz është në mes të luftës për të mos rënë nga kategoria.

 

Më shumë nga Bundesliga