Futboll

Nga Totti te Rijkaard, deri ta Douglas Costa… sa shumë pështyma në futboll!

Një nga pamjet, që nuk do të harrohen nga Euro 2004, është pështyma e Francesco Totti ndaj danezit Christian Poulsen. Ishte simboli i dështimit të Italisë në atë veprimtari dhe “njolla” në karrierën e kapitenit të Roma.

Immagine simbolo degli Europei 2004, lo sputo di Francesco Totti al danese Christian Poulsen passerà alla storia come l'emblema del fallimento azzurro in quella competizione e rimarrà una macchia indelebile nella carriera dell'allora capitano giallorosso.

Një pështyrje reciproke mes Rosi dhe Lavezzi. Në vitin 2011, gjatë ndeshjes Roma-Napoli, të dy kanë pasur një debat që është mbyllur në mënyrën më të keqe të mundur. Verdhekuqi ishte i pari që e pështyu, ndërsa sulmuesi i Napoli u përgjigj menjëherë. Ata u skualifikuan për tre javë.

Sputo reciproco tra Rosi e Lavezzi. Nel 2011 va in scena un Roma-Napoli, i due hanno un battibecco in campo che non finisce nel migliore dei modi. Il giallorosso è il primo a sputare, con risposta immediata del napoletano. Prova tv e 3 giornate di squalifica.

Botërori ’90. Në 1/8-t e finaleve luhej Holandë-Gjermani. Mes Frank Rijkaard dhe Rudi Voeller nuk kishte një miqësi të sinqertë. I pari vendosi të bëj një faull të rëndë ndaj kundërshtarit dhe më pas të vazhdonte me pështyme dhe shtyrje. Sipas dëshmitarëve sherri vazhdoi deri brenda dhomës së zhveshjes.

 Mondiali '90. Agli ottavi di finale si gioca Olanda-Germania Ovest . Tra Frank Rijkaard e Rudi Voeller non scorre buon sangue: il primo decide di intervenire con un fallo ai danni dell'avversario e poi infierisce con insulti, sputi e spinte, secondo alcuni proseguite fin dentro gli spogliatoi.

Pështyma ndaj Simeone? Nuk ishte diçka e bukur, por do ta bëja sërish për fanellën e Roma. Pamja jo shumë e bukur vjen nga derbi i Romës dhe protagonisti ka qenë mbrojtësi verdhekuq Zago, që pështyu mesfushorin argjentinas të Lazio, në vitin 1999.

Lo sputo a Simeone? Non è stato un gesto bello, ma per la maglia della Roma lo rifarei. Giocare in quel periodo era tutto e delle volte andavo oltre. L'immagine, decisamente non bellissima diventa immediatamente uno dei simboli della rivalità stracittadina a Roma. Il derby capitolino del 1999 conserverà per sempre l'immagine dello sputo tra il giallorosso Zago e il biancoceleste Simeone

Një dënim shumë i rëndë për Sinisa Mihajlovic. Serbi e pagoi me 8 javë skualifikim përshtypjen dhe ofendimet ndaj Adrian Mutu, në një sfidë Lazio-Chelsea të luajtur për Kupat e Europës. Dënimi më i madh i dhënë për këtë rast.

Pena severissima per Sinisa Mihajlovic: 8 giornate di squalifica decise dalla Uefa per la rissa con Adrian Mutu: sputati e spintonamneti che il serbo pagherà cari

“Ishte diçka e shpikur. Unë po pështyja në tokë, sepse nuk kam pështyrë kurrë askënd në jetën time. Në atë moment Nedved kaloi pranë meje. Ai e di shumë mirë që nuk ka ndodhur asgjë.” Kështu foli mbrojtësi i Inter, Walter Samuel, por më kot, ai u skualifikua për tre javë.

Mi sembra tutto inventato: io ho sputato per terra, mai sputato a un avversario in vita mia. In quel momento stavamo parlando fra di noi, mi hanno detto che anche Nedved sostiene che non è successo nulla. Si difende così il difensore Samuel, accusato di aver sputato all'avversario Nedved. Tutto inutile: il gesto gli consterà 3 giornate di squalifica.

Në vitin 2008, John Terry jo vetëm që humbi penalltinë në finalen e Champions League por bëri edhe një gjest të dëmtuar duke pështyrë Tevez gjatë sherrit që futbollistët patën me njëri-tjetrin në momentin e nxjerrjes me karton të kuq për Drogba.

Finale decisamente da dimenticare per Terry. Nel 2008 il capitano del Chelsea non solo sbagliò il rigore decisivo finendo in lacrime amare il match, ma fu protagonista anche di un gesto decisamente poco sportivo: alcune immagini video infatti sembrano mostrare uno sputo rifilato a Tevez, nella confusione della rissa che avrebbe poi portato all'espulsione di Drogba. Non ho sputato a Tevez. Non è nel mio stile. Non sputerei mai ad un avversario si difese il calciatore.

Më shumë nga Futboll