Formula 1

Nis Botërori i Formula 3, debutim zhgënjyes për Mick Schumacher

Në Pau, në Francë, ka nisur sezoni 2018 i Botërorit të Formula 3, ku në pistë ka zbritur edhe Mick Schumacher, fjali i 7 herë kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher. Piloti 19-vjeçar gjerman garon me makinën italiane të Prema, por në start paraqitja e djalishit nuk ka qenë ajo që pritej. Në 3 garat e zhvilluara në pistën franceze, Mick Schumacher është renditur në vendin e shtatë, të 16-të dhe të 10-të, larg më të mirëve.

Edhe pse rezultati nuk ishte ai që pritej, kam një ndjeësi të mirë. Jam përgatitur mirë dhe testet dimërore mkanë shkuar mirë dhe ndihem gati për këtë sezon të ri”, tha Mick Schcumaer pas garave të para sezonale. “Objektivi im është të marr pjesë në të gjitha garat e sezonit”, tha më tej 19-vjeçari, që vjet e mbylli botërorin e Formula 3 në vendin e 12-të, duke patur si rezultat më të mirë një vend të tretë në garën e zhvilluar në pistën e Monza.

Më shumë nga Formula 1