Europa League

Përsëritet sfida Dinamo-Skënderbeu, kroatët me ndryshime

Dinamo Zagreb, dy vjet më parë, nën drejtimin e trajnerit Zoran Mamic, në dy ndeshje “play-off”-i në Ligën e Kampioneve luajti kundër Skënderbeut, ndaj të cilit fitoi në total 6-2, duke siguruar kështu një vend në fazën e grupeve të kompeticionit më të rëndësishme për klubet në Europë. Kjo gjë krijon përshtypjen se zëvendëskampionët kroatë vijnë në këtë përballje si favoritë. Dinamo Zagreb do ta presë Skenderbeun më 17 gusht në stadiumin “Maksimir”, në ndeshjen e parë, ndërsa kthimi do të luhet më 24 gusht në Elbasan, ku gjigandët kroatë festuan dy vite më parë, 2-1, para se të fitojnë thellë edhe në kthim, me rezultatin 4-1.

Në këto duele mes Dinamos dhe Skënderbeut, në fitoren 2-1 shënoi Shkëmbi për vendësit, ndërsa për kroatët realizuan Soudani (66’) dhe Pivarić (90 + 3’). Në Zagreb, në fitoren 4-1, realizoi dopietë Soudani (9’, 80’), bashkë me Hodzic (15’) dhe Taravel (55’). Golin e vizitorëve e shënoi Esquerdinha (10’). Nga këto ndeshje, Dinamo Zagreb nuk ka aktualisht tetë lojtarë dhe sigurisht ndryshimi më i rëndësishëm në lidhje me ekipin kroat, i cili kryesohej nga Zoran Mamic asokohe, janë Marco Piazza (Juventus) dhe Mark Horn (Napoli). Skënderbeu, me trajnerin e sotëm, Ilir Daja, kishte në formacionin startues ndaj Mlada Mlada Boleslav shtatë lojtarë, që ishin dy vjet më parë duke luajtur kundër Dinamo Zagreb.

Më shumë nga Europa League