Futboll

Politikani rus propozon huliganizëm të ligjshëm

Një politikan rus ka propozuar të legalizohet huliganizmi i futbollit duke u kthyer në sport. Igor Lebedev ka thurur rregulla për “draka” – fjala ruse për luftën – e cila sipas tij do të përfshinte 20 konkurrentë të paarmatosur në secilën skuadër në një sherr të organizuar.

Një politikan rus ka propozuar të legalizohet huliganizmi i futbollit duke u kthyer në sport. Igor Lebedev ka thurur rregulla për “draka” – fjala ruse për luftën – e cila sipas tij do të përfshinte 20 konkurrentë të paarmatosur në secilën skuadër në një sherr të organizuar. Grupe të tifozëve rusë u zbuan nga Franca pas skenave të përsëritura të dhunshme në Euro 2016. Rusia do të organizojë Kupën e Botës në verën e 2018.

Related image

Lebedev, i cili përfaqëson partinë opozitare Liberale Demokratike në Rusi, është gjithashtu në Unionin Rus të Futbollit. Ai ka publikuar një propozim në faqen e partisë së tij, duke theksuar: “Rusia do të ishte një vend pionier i këtij sporti të ri. Tifozët mbërrijnë, për shembull, dhe fillojnë sherre. Dhe marrin përgjigjet për të cilat kanë ardhur. Një takim në stadium në një kohë të paracaktuar.”

 

Më shumë nga Futboll