Champions League

Real Madridi sfidon Tottenhamin me “sindromin Bernabéu”

Real Madridi është udhëheqësi i Grupit H në Champions. Ai luan sonte ndaj Tottenhamit, në zhiron e tretë të kësaj faze të Ligës së Kampionëve. Dhe e bën këtë nën “sindromin Bernabeu”, një stadium që shpesh mbron vizitorët, por këtë sezon është bërë më evidente kjo gjë në dëm të Real Madridit. Se “Los Blancos” nuk janë mirë në shtëpi, ky është një sekret i hapur, pa marrë parasysh sa Zidane dëshiron të na e “shesë gomarin” e tij. Tottenham është një rival i rrezikshëm. Skuadra angleze përfaqësohet në personalitetin që trajneri Mauricio Pochettino u jep lojtarëve të tij. Një ekip mbështetës, i fortë, fizik dhe me talente si Harry Kane, në gjendje të ndëshkojë trajektoren e çrregullt mbrojtëse të të bardhëve, në atë që kemi parë në këtë sezon.

Të qenit i preferuar nuk mjafton në Champions. Duhet të demonstrohet në fushë, edhe pse kjo skuadër në këtë kompeticion është transformuar. Do të jetë e nevojshme për të parë nëse luan në shtëpi si në Dortmund, ose nëse luan një futboll me përpjekje më të vogla, të mërzitshme dhe të parashikueshme, si para APOEL. Mbetet të shihet se si do ta përballojë Zidane dhe të tijtë Tottenhamin sonte. Zidane ka rimëkëmbur pesë startues, të cilët e bënë pushim në Getafe. Por problemi nuk është nëse trajneri francez nxjerr më të mirët në fushë, por a do të jenë ata në nivelin e duhur. Nëse Marcelo del jashtë për t’u argëtuar, pa marrë përgjegjësinë për gabimet e tij, nëse Ronaldo dështon në shpërthimet e veta dhe Ramos lëshon “ramadat” e tij, atëherë nuk vlejnë emrat.

Tottenham është një nga ato skuadra që nuk janë të frikësuara. Ai ka karakter dhe nuk do të largohet nga një rënie e guximit në stol, një tjetër gjë është nëse Real Madrid shpalos të gjithë repertorin e tij të futbollit, diçka që nuk ka të bëjë me paraqitjet në Spanjë dhe Kupat Europiane deri më tani. Nëse Zidane humbet Carvajal, Bale dhe Kovaçiç, “spurs” arrijnë në “Bernabeu” pa Delle Alli, Wanyama, Lamela dhe Rose. Lojtarë që sjellin fizik dhe talent. Testi i vetëm për anglezët është të dijnë se si do të reagojnë në një lojë të madhe, ku luajnë shumë opsione në këtë fazë grupi.

Më shumë nga Champions League