Formula 1

Red Bull i mbyll derën Alonso: Nuk vjen tek ne, krijon vetëm kaos

Nuk ka vend për Fernando Alonso te makina Red Bull, ku ka një vend bosh për vitin 2019, pas largimit të Daniel Ricciardo. Pas kalimit të australianit te makina Renault, u përfol për një shkëmbim me spanjollin, që nga McLaren (përdor motorin e markës franceze) mund të kalonte te makina austriake. Por Christian Horner, shefi i Red Bull, ka deklaruar se kjo gjë nuk ka për të ndodhur kurrë, duke i mbyllur derën këtij transferimi.

Kam respekt për Fernando, është një pilot i madh, shumë i madh. Por nuk mendoj se do ta shihni te Red Bull sezonin tjetër. Është një pilot që krijon shumë kaos kudo që shkon. Unë nuk mendoj se ai është zgjedhja më e mirë për ne. Unë preferoj që të investojmë te pilotët e rinj dhe jo të marrim një pilot që është në fundin e karrierës së tij. Sa herë që kemi marrë pilotët tanë që vijnë nga makinat tona satelit, kemi patur sukses”, tha Horner.

Më shumë nga Formula 1