Futboll

Saido Mane “braktis” Liverpool-in!!!

Saido Mane i Liverpool, Idrissa Gueye i Everton dhe Cheikhou Kouyate i West Ham u stërvitën sot për herë të parë me Senegalin në kuadrin e përgatitjeve për Kupën e Kombeve të Afrikës që do të zhvillohet në Gabon. Mane është golashënuesi më i mirë i Liverpool, me 9 gola në këtë edicion të Premier League, dy më shumë se Lallana. Jurgen Klopp nuk do të ketë në dispozicion lojtarin për rreth në muaj, teksa ai ka mbërritur në kampion stërvitor në Dakar.

Liverpool's Sadio Mane (right) has started training with his Senegal team-mates in Dakar

Liverpool will miss their top scorer, who has nine goals in the Premier League this season

Mane u largua nga Liverpool me “zemër në dorë”, teksa “të kuqtë” janë në vendin e dytë të kampionatit në ndjekje të Chelsea kryesues, në garën për titullin. “Nuk do të jetë e lehtë për mua të largohem, sepse dua të vazhdoj të ndihmoj ekipin deri në fund të sezonit, – tha Mane për “Liverpool TV”. – Unë i uroj fat dhe mendoj se kemi një skuadër të fortë dhe mungesa ime nuk do të jetë një problem. Unë mendoj se jemi në një pozicion të mirë në renditje. Një barazim ndonjëherë është i pranueshëm, por ekipi do të jetë gati për ndeshjen tjetër.”

Mane pictured doing exercises during Senegal's training session on Wednesday in Dakar

Senegal's players pictured training during their training session in Dakar

Finalja e Kupës së Afrikës do të luhet më 5 shkurt. Everton do të humbasë gjithashtu mesfushorin e formacionit Gueye, i cili ka qenë një pikë kyçe në ekipin e Ronald Koeman, që kur erdhi nga Aston Villa gjatë merkatos së verës për 10 milionë euro. Cheikhou Kouyate i West Ham gjithashtu mbërriti në Senegal dhe do të jetë pjesë e ekipit, vetëm pak orë pasi luajti në humbjen e pësuar kundër Manchester United.

[interaction id=”586d36454f601b0929224741″]


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Futboll