Champions League

Skuadrat dhe lojtarët, këta janë më të këqijtë e Champions-it

Trajneri legjendar Nereo Rocco i thoshte lojtarëve të tij: “Godisni gjithçka që lëviz në bar, përveç topit…”. Kjo është një përmbledhje e lojës pragmatike, që nuk i përjashton ndërhyrjet e ashpra, disa edhe në limite të rregullores, vetëm që të ndalet kundërshtari. Me hir ose me pahir, bëni të mundur që të mos kalojë. Një koncept i thjeshtë, që i përket një futbollit të së kaluarës, por që mbetet gjithmonë efikas. Por reagimi i arbitrave të sotëm në situata të tilla është i ndryshëm.

Trajneri legjendar Nereo Rocco i thoshte lojtarëve të tij: “Godisni gjithçka që lëviz në bar, përveç topit…”. Kjo është një përmbledhje e lojës pragmatike, që nuk i përjashton ndërhyrjet e ashpra, disa edhe në limite të rregullores, vetëm që të ndalet kundërshtari. Me hir ose me pahir, bëni të mundur që të mos kalojë. Një koncept i thjeshtë, që i përket një futbollit të së kaluarës, por që mbetet gjithmonë efikas. Por reagimi i arbitrave të sotëm në situata të tilla është i ndryshëm.

https://www.youtube.com/watch?v=ALArJfbIJOo

1 Skuadrat më të dhunshme të fazës me grupe të Champions-it

Mbulime të rrepta, përplasje të ashpra: këto janë armët që përdorin skuadra të caktuara kur janë para një kundërshtari superior në aspektin teknik. Mundohen ta lodhin në aspektin fizik. Cila ka qenë skuadra që e ka përdorur më shpesh këtë strategji në fazën me grupe të Champions-it? Sporting Lisbon, që ka bërë plot 82 faulle, 16 kartonë të verdhë dhe 2 të kuq. Në vendin e dytë është Besiktas, që ka bërë disa faulle më pak (73), por është ndëshkuar pothuajse njësoj si portugezët: 15 kartonë të verdhë, 2 të kuq. Podiumi kompletohet me gjermanët e Borussia M’Gladbach me 10 kartonë të verdhë dhe 2 të kuq.

https://www.youtube.com/watch?v=N_81UhWe8OE

2 Skuadrat që kanë bërë më shumë faulle

Basel, Dinamo Kiev dhe Sporting Lisbon janë ekipet që kanë bërë më shumë faulle në fazën me grupe. Zviceranët kanë arritur në kuotën e 109 ndërhyrjeve të parregullta me 13 të verdhë dhe 1 të kuq. Mbrapa krahëve të tyre janë ukrainasit e Dinamos, që kanë bërë 88 faulle. Sporting Lisbone është në vendin e tretë me 82 ndërhyrje të parregullta.

https://www.youtube.com/watch?v=oqalpHcsdmM

3 Veratti dhe Aboubakar, futbollistët më të këqij

Katër kartonë të verdhë, një karton të kuq për kokë. Janë Aboubakar i Besiktas dhe Verratti i Paris Saint-Germain futbollistët më të këqij të fazës me grupe të Champions League. Podiumi mbyllet nga Fernandinho i Manchester City (3 të verdhë, 1 të kuq). Në renditje është edhe një ish-lojtar tjetër i futbollit italian: Franco Vazquez, ish-futbollist i Palermo-s, i cili ka shkatuar 19 faulle, por ka pësuar 13 të tillë. Një statistikë kjo që tregon qartë se sa shumë luftohet në mesfushë.


Klikoni butonin “send to messenger” për të marrë lajmet e fundit me mesazh, zgjidhni ekipin ose sportin tuaj të preferuar


Më shumë nga Champions League