RUSI 2018

Teatri i simulimeve të Neymar, me të tallet edhe tenisti në “Wimbledon” (video)

Duket se “teatri” i Neymar nuk është më vetëm për lojtarët e futbollit! Reagimi mjaft dramatik i yllit të Brazilit ndaj një ndërhyrjeje në këmbë të Miguel Layun, në fitoren 2-0 kundër Meksikës, në Botërorin e Rusisë, ka tërhequr mjaft vëmendje.

Që nga ai moment, Neymar ka parë kombëtaren e tij të eliminuar nga Kupa e Botës në çerekfinale, por “dramatikat” e tij famëkeqe janë rikrijuar, duke u kthyer në virale në internet. Sfida ka parë që njerëzit, ose të imitojnë reagimin e Neymar pas incidentit, ose të shtojnë klipet e tij duke u rrokullisur në situata të ndryshme, për efekt komik.

Imitimi i tij nuk ka munguar edhe në një ndeshje të “Wimbledon”, i treti i ngjarjeve vjetore të “Grand Slam”, në tenis. Në një ndeshje të katërt të raundit të tretë, Jonas Bjorkman u godit nga ana e një topi të goditur nga partneri i dyfishtë, Todd Woodbridge.

Bjorkman ishte mirë dhe qeshi rreth incidentit, së bashku me partnerin e tij dhe tifozët. Megjithatë, pas pak çasteve, suedezi vendosi të bënte më shumë argëtim dhe, me sa duket, në imitim të Neymar, mbajti barkun me dorë dhe u shtri në tapet, si i dëmtuar rëndë.

Një nga kundërshtarët e Bjorkman, Mansour Bahrami, pastaj vendosi të futet në veprim, pasi u ngjit mbi rrjetën dhe thirri për ndihmë. Bjorkman ndoshta nuk do të fitojë asnjë “Oskar” për aftësinë e tij aktive, por të paktën mund të ketë fituar disa tifozë të rinj nga përqeshja që i bëri Neymarit.

Më shumë nga RUSI 2018