RUSI 2018

Thierry Henry, “armiku” i Francës dhe “bisha e zezë” e Brazilit…

Futbolli do ta vendosë Thierry Henry të martën e ardhshme në një situatë shumë të komplikuar. Në Shën Petersburg (ora 20:00), francezi, kampion i botës në vitin 1998 me dhe në vendin e tij, do të synojë të eliminojë “Les Bleus” nga Kupa e Botës në Rusi.

I integruar në stërvitje si ndihmësi i Roberto Martinezit te Belgjika, destinacioni i ka përgatitur një lojë, në të cilën lojtari i mëparshëm i Arsenalit dhe Barcelonës ka shumë për të humbur… dhe për të fituar. Një legjendë e futbollit francez kundër vendit të tij.

“Bisha e zezë” e Brazilit
Eliminimi i Brazilit në duart e Belgjikës e ka rritur legjendën e Thierry Henry kundër “canarinha”. Është hera e tretë, që nga fundi i vitit 1998, që francezi i përfundon mundësitë e brazilianëve në një Kupë Bote. Pas asaj finaleje të Parisit (3-0), vetë Henry shënoi golin që eliminoi kombëtaren braziliane në Kupën e Botës 2006, në Gjermani. Këtë të premte, në Kazan, ai ka përfunduar, këtë herë nga stoli, tri eliminimet e tij të Brazilit.

Më shumë nga RUSI 2018