RUSI 2018

Venezuela i mbijeton Messit, Argjentina rrezikon Botërorin 2018

Të martën në mbrëmje, në “Estadio Monumental” duhet të ishte shënuar me një atmosferë entuziaste mes tifozëve të Argjentinës. Rezultatet diku tjetër, në kualifikimin për Kupën e Botës 2018, kishin shkuar të gjitha në rrugën e Albiceleste, ndaj një fitore ndaj Venezuelës përbënte një hap të madh drejt Rusisë. Fakti që masterplani nuk arriti të realizohet është pjesërisht një reflektim i një rezistence venezueliane, që kufizohet në barazimin heroik 1-1 në Buenos Aires. Por më së shumti ishte një tjetër performancë e papërshtatshme dhe e pakuptimtë e bashkëlojtarëve të Lionel Messit, që do të thotë se pjesëmarrja e tyre në Kupën e Botës akoma është në dyshim. Messi do të falet për dorëzimin e pensionit të tij ndërkombëtar për një herë të dytë, pasi përpiqej të ndryshonte rrjedhën e një loje, që filloi me shkëlqim për argjentinasit, por së shpejti zbriti në kaosin taktik. Ylli i Barcelonës ishte fitorja e vetme e qetësisë në një skuadër që përfundoi 90 minuta si një grumbull i çrregullt, duke rrahur rreth fushës në një përpjekje të kotë për të siguruar një fitore vitale.

Megjithatë, duke shkuar në disavantazhin 1-0, ndaj goditjes së Jhon Murillo, me mbrojtjen rrëmujë, Argjentina së paku shmangu një nga disfatat më të këqija në historinë e saj, kur “kryqi” i Marcos Acuna u kthye nga Rolf Feltscher në rrjetën e tij. Por ishte ende thellësisht zhgënjyese për të parë aq shumë lojtarë të klasit botëror, mes të cilëve vetëm Messi dhe Acuna të ndritshëm. Shkurt, Argjentina ka një mungesë të frikshme të disiplinës. “Është e vështirë për të shmangur varësinë nga Messi. Nëse e dini që keni më të mirin në botë, gjithmonë do ta kërkoni atë”, – tha Sampaoli para gazetarëve, përpara ndeshjes. Si rezultat, Argjentina ngeci me një barazim kundër një skuadre, që ishte e mbushur me të rinj, të papërvojë, por të freskët fizikisht, me finalistë të Kupës së Botës U-20 të Venezuelës.

Më shumë nga RUSI 2018