Kampionatet në Europë

Vetëm 3 fitore në 13 ndeshje, “pritet koka” e trajnerit të njohur

Pak më shumë se dy muaj, pak më shumë se 60 ditë: aventura në Turqi e Leonardos ka zgjatur kaq kohë. Në stolin e Antalyasporit nga fundi i shtatorit deri më sot, trajneri i mëparshëm i Milanit dhe Interit është zyrtarisht pa ekip. Thashethemet e djeshme u konfirmuan në këtë mënyrë: klubi turk, aktualisht i trembëdhjeti në “Süper Lig”, me dy pikë epërsi ndaj zonës së rënies nga kategoria, njoftoi ndarjen me brazilianin. Ne lexojmë në profilin “Twitter” të Analyspor se “rrugët tona ndahen me marrëveshje të përbashkët”. Në të vërtetë është dorëheqje, e motivuar nga një situatë që bëhet e paqëndrueshme politike në javët e fundit: një kompani serioze në krizë, që çoi Şafak Ali Öztürk, presidentin e klubit, drejt largimit. Kështu, Leonardo ka vendosur të bëjë të njëjtën zgjedhje, duke mos parë më asnjë perspektivë, pavarësisht pranisë në skuadër të futbollistëve të njohur europianë: Samuel Eto’o, Samir Nasri dhe Jeremy Menez. Në kampionat, siç u përmend, gjërat janë të këqija: vetëm tri fitore në 13 ndeshjet e para. Një plan që çoi Antalyspor, pavarësisht yjeve të tij, për të luftuar për të shmangur rënien nga kategoria. Tashmë duhet të ketë sukses pa Leonardo trajner.

Më shumë nga Kampionatet në Europë