Kampionatet në Europë

Vialli: Manchester City, më favorit se Chelsea në Premier League

Gianluca Vialli beson se Chelsea i Antonio Conte do ta ketë të vështirë të konkurrojë me Manchester City këtë sezon, por ka mbështetur “Blues” për të shkuar larg në Ligën e Kampionëve. Chelsea është mundur kohët e fundit 1-0 në “Stamford Bridge” nga ana e Pep Guardiolës. Vialli, i cili luajti së bashku me Conte te Juventusi dhe ka menaxhuar “Blues”, beson se Chelsea mbetet një kërcënim i rëndësishëm në garën për titull, por pranon se ai është i shqetësuar nga talentet që Guardiola ka në dispozicion të tij. “Mendoj se ka qenë një fillim i mirë i sezonit për Chelsea, – tha Vialli për “Goal”, në një intervistë ekskluzive.

– Në ndeshjen e parë të sezonit të Premier League, ata humbën në shtëpi ndaj Burnley. Mendoj se është krejt normale që titullarët nuk do ta fillojnë sezonin e tyre shumë mirë, sepse keni fituar titullin e mëparshëm. Stomaku juaj duhet të jetë ende plot, pas verës. Edhe unë mendoj se Antonio nuk ishte veçanërisht i impresionuar me operacionet e transferimit deri më tani dhe ndaj dukej pak i frustruar. Aktivitetet e transferimit më pas u përmirësuan dhe Antonio mori lojtarët që dëshironte. Kjo bëri që të merrte një renditje shumë të mirë dhe rezultate. Ata humbën pastaj tek Manchester City, që duket, sipas mendimit tim, si skuadra më e mirë në Premier League këtë sezon.

Ky rezultat ishte edhe në anën e pasme të shkuarjes në Madrid dhe duke mposhtur Atleticon në një ndeshje shumë të rëndësishme për Ligën e Kampionëve. Palët, pavarësisht nëse janë Chelsea, ose Juventus, gjithmonë luajnë me krenari, vendosmëri reale, me përulësi të vërtetë. Antonio Conte, i cili ka menaxhuar në divizionin e lartë për katër vjet në karrierën e tij dhe ka fituar katër tituj, synon gjithmonë më të mirën. Ndoshta ai mund të dëshirojë të fokusohet pak më shumë në arritjen e suksesshme në Europë, me Chelsea në Ligën e Kampionëve, sepse me fushatat e tij të Ligës së Kampioneve deri tani, jam i sigurtë se nuk është krejtësisht i kënaqur me rezultatet. Ndoshta, ndoshta do të shohim Chelsea duke shkuar shumë larg në Ligën e Kampionëve këtë sezon”.

Më shumë nga Kampionatet në Europë