RUSI 2018

Vladimir Putin, zbulohet “telefonata e shtetit” që eliminoi Spanjën

Ishte 1 korriku dhe ora lexonte rreth 18:30. Në stadiumin olimpik të Luzhnikit tensionimi u përtyp. Spanja dhe Rusia kishin barazuar 1-1, pas 120 minutave luftë intensive sportive dhe kualifikimi për në çerekfinale duhej të vendosej nga 11-metërshat. Atëherë, kur ranë telefonat. Trajneri rus, Stanislav Cherçev, mori nga ana tjetër telefonatën e njeriut më të fuqishëm në vend.

“Vladimir Putin më thirri në telefon para ndeshjes me spanjollët, para penalltive dhe pas tyre. Mbështetja e personit të parë të shtetit është e rëndësishme për ne, – tha trajneri në një konferencë shtypi. Dhe, megjithëse ai nuk mund të jetë në stadiume rregullisht, udhëheqësi rus është shumë i vetëdijshëm për Kupën e Botës 2018.

Interesi i Putinit për marshimin e ekipit rus jo vetëm që ka mbetur te trajneri, por është transmetuar tek i gjithë stafi drejtues dhe lojtarët. “Lojtarët tanë e dinë interesin e Putinit dhe ky është një motivim shtesë për ne”, – tha trajneri Cherchesov në në Sochi, ku Rusia dhe Kroacia do të luajnë për një vend në gjysmëfinalet e Kupës së Botës, të shtunën.

Më shumë nga RUSI 2018