• Champions, çiftet gjysmëfinaliste: Real-Atletico, Monaco-Juventus

  Publikuar: 21 Apr 12:21

  U hodh sot në Nyon të Zvicrës shorti për gjysmëfinalet e Champions League që do të zhvillohen në datat 2/3 dhe 9/10 maj. Përballjet gjysmëfinale do të jenë Real Madrid-Atletico Madrid dhe Monaco-Juventus. Fituesi i gjysmëfinales së dytë do të jetë pritës në finalen e amdhe që do të luhet në kardif.
   

   
  Çfarë duhet të dini për katër gjysmëfinalistet

   

  Atletico Madrid (SPA)

   

  Pozicioni në renditjen e UEFA-s: 4

  Ecuria në këtë sezon: N10 F7 B2 H1 G 13-5

  Formacioni ideal: Oblak, Juanfran, Godin, Savic, Filipe Luis, Saul, Gabi, Koke, Carrasco, Gameiro, Griezmann

  Golashënuesi më i mirë: Antoine Griezmann (5)

  Gjysmëfinalja e fundit: sezonin e kaluar, fitoi kundër Bayern falë golave në fushën kundërshtare (2-2)

  Ecuria në gjysmëfinale: 3F, 2H

  Ecuria më e mirë: 3 Finale (e fundit në 2016-ën)

  Pse mund të fitojë: Kjo është ajo që duan më shumë se çdo gjë tjetër pas zhgënjimeve në dy finalet e mëparshme

   

  Juventus (ITA)

   

  Pozicioni në renditjen e UEFA -s: 5

  Ecuria në këtë sezon: N10 F7 B3 H0 G 17-2

  Formacioni ideal: Buffon, Dani Alves, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro, Pjanic, Khedira, Cuadrado, Dybala, Mandzukic, Higuain

  Golashënuesi më i mirë: Paulo Dybala (4)

  Gjysmëfinalja e fundit: 2014/15, fitoi 3-2 vs Real Madrid

  Ecuria në gjysmëfinale: 8F, 3H

  Ecuria më e mirë: 2 herë fituese (fitorja e fundit në 1996-ën)

  Pse mund të fitojë: Gianluigi Buffon duhet ta fitojë këtë trofe para se të tërhiqet nga futbollit

   

  Monaco (FRA)

  Pozicioni në renditjen e UEFA-s: 30

  Ecuria në këtë sezon: N10 F6 B2 H2 G 21-16

  Formacioni ideal: Subasic, Sidibe, Glik, Jemerson, Mendy, Fabinho, Bakayoko, Lemar, Bernardo Silva, Falcao, Mbappe

  Golashënuesi më i mirë: Kylian Mbappe dhe Radamel Falcao (5)

  Gjysmëfinalja më e mirë: 2003/04, fitoi 5-3 vs Chelsea

  Ecuria në gjysmëfinale: 1F, 2H

  Ecuria më e mirë: 1 Finale (2004)

  Pse mund të fitojë: Kanë sulmin më entuziazmues dhe më të ri në kompeticion

   

  Real Madrid (SPA)

  Pozicioni në renditjen e UEFA-s: 1

  Ecuria në këtë sezon: N10 7F 3B 0H G 28-15

  Formacioni ideal: Navas, Carvajal, Ramos, Nacho, Marcelo, Kroos, Casemiro, Modric, Bale, Benzema, Ronaldo

  Golashënuesi më i mirë: Cristiano Ronaldo (7)

  Gjysmëfinfalja e fundit: sezoni i kaluar, 1-0 vs Manchester City

  Ecuria në gjysmëfinale: F14, H13

  Ecuria më e mirë: 11 herë fitues (e fundit, në 2016-ën)

  Pse mund të fitojë: Champions League është shtëpia e Real Madrid

   

  [interaction id=”58f9d3c8240e61ee26bf384a”]


  Lexo postimet e tjera