101 metra larg! Në Kili realizohet goli i “REKORDIT Guinness” (PAMJET)

21 Mars 2023
0:45
Telesport
back button

Golat e pamundur ndonjehere behen te mundur dhe te bukur! Ndodh qe kemba ta kape ate goditjen e mrekullueshme dhe jackpot. Ashtu si i ndodhi portieri te klubit kilian Cabresal, Leandro Requena ka vënë re se portieri kundërshtar ka shkuar shumë përtej zonës së penalltisë, dhe e ka goditur topin me forcë në portën kundërshtare.

Distanca nga vendi i goditjes deri në vijën e portës ishte 101 metra, që është një rekord në historinë e futbollit, i cili tashmë duhet të konfirmohet nga Libri i Rekordeve Guinness. Rekordi i mëparshëm ishte 96.1 metra dhe i përkiste portierit të portierit të Newport-it nga liga e 4-të e Anglisë.

VIDEO E GOLIT

Club de Deportes Cobresal ose thjesht Cobresal, është një klub futbolli kilian me bazë në El Salvador, Atacama, një kamp kilian minierash dhe merr pjesë në Campeonato Nacional. Ekipi u themelua më 5 maj 1979, dhe emri i klubit vjen nga themelimi lokal i minierës së bakrit.

Që nga fillimi i tij, klubi i ka luajtur ndeshjet e tij në shtëpi në stadiumin El Cobre. Me një kapacitet prej afërsisht 12,000,  stadiumi mund të strehojë më shumë se e gjithë popullsia e qytetit (7,000).

 

Lajme të tjera

Lajmet e fundit