12 vite skualifikim për doping, ish-sulmuesi i Sampdorias dhe Fiorentinas rikthehet “aktiv” në futboll!

4 Janar 2022
18:13
Telesport

Karriera futbollistike e Francesco Flachi nuk ka përfunduar ende. Ish-sulmuesi i Sampdorias dhe Fiorentinës do të rikthehet në fushë pavarësisht nga mosha 46-vjeçare në përfundim të skualifikimit te madh për doping. Toskani i lindur në ’76 nga viti 2022 në fakt do të luajë në ekselencë me Signa-n, skuadër e së cilës tani është menaxher.

Francesco Flachi, i cili aktualisht drejton një restorant në Firencen e tij, do të bëjë realitet ëndrrën e tij, që është t’i kthehet futbollit dhe të sigurohet që ajo që ndodhi në vitin 2010 të mos jetë akti i fundit i karrierës së tij futbollistike.

Në fakt, në kohën kur ai ishte aktiv në Brescia, atij iu dha një skualifikim 12-vjeçar për shkak të pozitivitetit ndaj një metaboliti kokaine të rënduar nga përsëritja (në vitin 2007, në kohën e Sampdorias, ai tashmë ishte mashtruar nga anti- doping për të njëjtën substancë).

Dhe tani, vetëm pak muaj nga përfundimi i skualifikimit, 46-vjeçari fiorentin njoftoi rikthimin në fushë:

“Kam dy vite në Signa me role të tjera – tha Francesco Flachi për mikrofonat e Radio Bruno Toscana – por disa ditë më parë në darkën me presidentin pati disa provokime të këndshme si “Nuk je më mirë për të luajtur!”. dhe nga ketu filloi gjithcka.Kam rreth pesembedhjete dite qe shkoj ne palester, deri tani kam luajtur vetem futboll, duhet te rikuperoj smaltin.

Fati eshte qe kam pese muaj skualifikim për të rikuperuar formën time më të mirë, pastaj do të shoh sa mund të luaj. Është normale që nuk do të vrapoj dot 90 minuta, por me përvojën dhe cilësinë time nuk do të mund t’i dorëzohem kundërshtarëve më të shpejtë. “.

Ashtu siç kujton vetë Flachi, rikthimi i tij në fushë nuk është i pashmangshëm, por do të bëhet vetëm kur do të përfundojë skualifikimi maxi që e detyroi të largohej nga fusha e lojës për 12 vjet.

Ndaj do të duhet të presim edhe disa muaj për të kuptuar se cilat do të jenë kushtet e tij fizike në moshën 47-vjeçare (në prill skadon skualifikimi). Ajo që është e sigurt tani për tani është se motivimi është vërtet i lartë…

Lajme të tjera

Lajmet e fundit