2 vite me Liverpool, Klopp e donte me çdo kusht! Por tani zyrtarizohet në Francë. Detajet

28 Qershor 2022
23:37
Telesport

Ka zgjatur vetem 2 sezone aventura e tij ne Anfield edhe pse nje faze u huazua te Southampton. Takumi Minaminos tashmë zyrtarisht është lojtari më i ri i Monaco, pasi palët kanë firmosur kontratën mes tyre.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi francez nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku thuhet se ish-lojtari i Liverpool ka nënshkruar një kontratë 4-vjeçare me Monaco, me 27-vjeçarin që do të nisë kështu një aventurë të re në Ligue 1.

“Është një gëzim i madh për mua të bashkohem me AS Monaco. Jam i lumtur që jam pjesë e projektit të klubit. Mezi pres të zbuloj mjedisin tim të ri dhe të bëj gjithçka që është e mundur për të ndihmuar ekipin”, tha Minamino për faqen zyrtare të klubit të tij të ri.

Liverpool pagoi 8 mln euro te Salzburg dhe e ka shitur epr 16 mln euro te ekipi francez. Nje aventure e re per futbollistin japonez, qe megjithate duhet te tregoje me shume vlerat e tij.

Minamino rritet në radhët e Cerezo Osaka-s, duke debutuar më 17 nëntor 2012 në humbjen 3-1 ndaj Omiya Ardija në kampionatin J1 League, më 15 dhjetor do të shënojë golin e parë, në Kupën e Perandorit, duke mundur për 4. -0 Shimizu S-Pulse, më 7 dhjetor 2013 do të shënojë dy herët në fitoren 5-2 kundër Urawa Red Diamonds.

Ai u shfaq gjatë një ndeshjeje miqësore kundër Anglisë, Manchester United duke shënuar një gol në barazimin 2-2. [6] Me Cerezo Osaka ai bëri 85 paraqitje dhe 17 gola midis 2012 dhe 2014. Pas rënies së ekipit në divizionin e dytë, ai martohet me Salzburg, Austri, duke nënshkruar një kontratë trevjeçare me opsion për të katërtin.

Më 19 dhjetor 2019, u zyrtarizua kalimi i tij te Liverpool. Ai do të bëjë debutimin e tij më 5 janar 2020 në fitoren 1-0 kundër Evertonit, si dhe do të fitojë Premier League me dhjetë paraqitje në ligë, me paraqitje jo shumë të shkëlqyera.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit