“20 vite më parë ndodhi magjia, po kur xhindi i llambës doli…” Laporta tregon prapaskenat me Lewandowski! “E kujt ia merrte mendja…”

5 Gusht 2022
16:42
Telesport

Joan Laporta, presidenti i Barcelonës, foli në konferencën për shtyp gjatë prezantimit zyrtar të Robert Lewandowski si lojtari i ri i blaugranës: “Sot është një ditë historike, ne e kemi marrë me mend nga prezantimi. Është një nga ato ditë në të cilën katalanasit e ndjejnë klubin më afër se kurrë.

Është shenjë se Barça është me të vërtetë më shumë se një klub (siç thotë motoja) Nuk ishte e lehtë, por ne ia dolëm falë përpjekjeve të të gjitha palëve të përfshira. Ne e prisnim këtë blerje sepse e dinim që ai ishte i veçantë.

Roberti ka dhuntinë e golit, është serioz, karizmatik, elegant dhe i respektueshëm. Kështu ai ka fituar respektin e njerëzve dhe ardhja e tij është dëshmi se jemi në një Faza e re, e shkëlqyer për Barcelonën. Të kesh Robertin këtu është një krenari e madhe. Ne po luftojmë dhe punojmë shumë që klubi të kthehet në një pikë referimi për futbollin botëror”.

A do të jetë e nevojshme të operohet leva e katërt financiare për të nisur rregullisht La Liga? “Ne kemi punuar për të plotësuar kërkesat dhe për të regjistruar të gjitha blerjet e reja. Nëse nevojitet ndonjë operacion shtesë, do ta bëjmë.

Ne kemi paraqitur dokumentacionin, jemi në pritje dhe kemi besim që La Liga, pasi ne kemi respektuar atë që ata pyeti, do të mund të na regjistroni. Leva e katërt u operua si masë paraprake, shërben për konsolidimin e regjistrimeve në raste urgjente”.

Si lindi blerja e tij? “Do t’ju tregoj një anekdotë që ma ka treguar nëna e saj: 20 vjet më parë Roberti erdhi këtu me të dhe duke prekur barin i tha se një ditë do të luante në këtë fushë. Ndonjëherë, dhe është për të qeshur, parashikimet bëhen realitet. ..

Ne donim një golashënues. Sikur xhindi i llambës të vinte të më kërkonte tre dëshira, do të ishte një nëntë, një që kishte fituar Këpucën e Artë disa herë dhe ishte e garantuar të shënonte. Ky është Lewandowski. Me agjentin e tij (Pini Zahavi) kam një marrëdhënie shumë të veçantë dhe e pyeta nëse ekzistonte kjo mundësi, më tha se po, do t’i pëlqente.

Dhe pastaj ramë në kontakt me Bayernin, u takuam shumë herë dhe kur pamë se ishin te pergatitur ishte thjesht ceshtje kohe dhe sasie.Roberti ishte shume i shqetesuar per mundesine e regjistrimit por menjehere i thashe qe nese mund te regjistronim vetem nje lojtar ky do te ishte ai.

Kishte klube te tjera i ofroi atij më shumë para dhe janë f i lumtur dhe mirënjohës që ishte i gatshëm të vinte tek ne, pavarësisht presioneve. Përpjekja e madhe e Barcelonës u shpërblye nga ai dhe agjenti i tij, është një ditë historike. Një lojtar si ai që dëshiron të vijë na tregon se është në rrugën e duhur. Një vit pas largimit të Messit mund të themi se po përmbysim situatën e klubit, po largohemi nga spitali sepse shëndeti po përmirësohet”.

Por Azpilicueta? “Ai ishte një nga ata që na interesonin, por te Chelsea ata vendosën se nuk u intereson ta shesin atë. Është e drejtë e tyre, ne i urojmë më të mirën dhe të shohim se çfarë mund të ndodhë me emrat alternativë. Ne jemi duke formuar një ekip të madh, ne e blejmë shpejtësinë e duhur të lundrimit”.

Si janë marrëdhëniet me Bayernin? “Mirë, nga këndvështrimi im. Alemany (CEO) e mbylli këtë marrëveshje me pëlqimin e tyre. Ne i respektojmë ata dhe ata na respektojne ne”.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit