42 milionë për 21 ndeshje në 4 vite, zbulohen shifrat e frikshme të dështimit të United

18 Mars 2023
20:57
Denis Hakanaj
back button

Thuhet se Phil Jones ka fituar 42.1 milionë sterlina rrogë që kur iu bashkua Manchester United në vitin 2011. Njeriu i harruar nga Old Trafford nuk është paraqitur këtë sezon pasi ai po përballet me një tjetër dëmtim.

Jones, një ish-lojtar i fortë në skuadrën e United, është përballur me probleme fizike sezonet e fundit. Në fakt, ai ka mundur të luajë vetëm 21 ndeshje në katër vitet e fundit.

Djajtë e Kuq çuditërisht i ofruan atij një marrëveshje të re katërvjeçare e gjysmë në shkurt 2019 – që besohet të jetë me vlerë 110,000 sterlina në javë. Me përfundimin e kontratës në fund të këtij sezoni, Express pretendon se Jones i ka kushtuar Unitedit 28.5 milionë sterlina që nga viti 2018.

Jones, 31 vjeç, fillimisht iu bashkua United nga Blackburn në një marrëveshje prej 16 milion £ në vitin 2011. Ai pretendohet se ka fituar 59 mijë £ në javë gjatë katër viteve të tij të para në Teatrin e Ëndrrave, përpara se të nënshkruante një marrëveshje të re prej 74 mijë £ në 2015 dhe të shkonte deri në 110 mijë £ tre vjet më vonë.

Jones ka qenë një lojtar shumë premtues në vitet e tij të hershme në Old Trafford, duke i ndihmuar ata të fitojnë Premier League në 2013 dhe duke u etiketuar si kapiten i ardhshëm i Anglisë nga Sir Alex Ferguson.

Dëmtimet e shpeshta filluan të pengojnë përparimin e tij, megjithatë, me Jones që kishte arritur më shumë se 20 paraqitje në Premier League në një sezon vetëm një herë që nga sezoni 2014-15.

Në total ai ka luajtur 229 herë për United, edhe pse nuk është paraqitur fare këtë sezon. Ai bëri pesë paraqitje nën drejtimin e Ralf Rangnick sezonin e kaluar, pasi kishte humbur të gjithë sezonin 2020-21.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit