90 milionë euro, Liverpool ka gati ofertën e çmendur për 20-vjeçarin

26 Nëntor 2023
11:47
Denis Hakanaj
back button

Sipas El Nacional, Liverpool është gati të paguajë 90 milionë euro për të nënshkruar objektivin e Barcelonës, Florian Wirtz nga Bayer Leverkusen.

Blaugranat kanë provuar ta marrin Wirtz në verë, por nuk mundën ta përfundonte një marrëveshje për shkak të komplikimeve financiare. Mesfushori sulmues 20-vjeçar, ndërkohë, ka lulëzuar nën drejtimin e Xabi Alonso te Leverkusen.

Skuadra e Alonsos kryeson Bundesligan dhe Wirtz ka qenë një nga yjet kryesorë të skuadrës, duke shënuar gjashtë gola dhe duke dhënë 10 asiste në 17 ndeshje të luajtura deri tani.

Forma e tij ka tërhequr vëmendjen e disa klubeve kryesore europiane me Manchester City dhe Real Madrid gjithashtu të interesuar, sipas El Nacional.

Wirtz ka qenë një nga lojtarët e rinj më të mirë në futbollin botëror për disa kohë. Ai humbi Kupën e Botës 2022 për shkak të një dëmtimi fatkeq në gju. Lojtari, megjithatë, ka rikuperuar shumë mirë dhe po dëshmon edhe një herë cilësitë e tij.

Ndërsa Barcelona mbetet e interesuar për Wirtz, ata duhet të paguajnë një shumë të konsiderueshme për të arritur një marrëveshje me Bayer Leverkusen. Gatishmëria e raportuar e Liverpool-it për të ofruar 90 milionë euro mund të lërë pas klubin katalanas.

Wirtz deri më tani ka bërë 120 ndeshje për Leverkusen në karrierën e tij, duke shënuar 29 gola dhe duke dhënë 40 asiste. Ai gjithashtu ka përfaqësuar Gjermaninë 14 herë, duke dhënë katër asiste.

Marrëveshja aktuale e Wirtz me Leverkusen zgjat deri në fund të sezonit 2026-27 dhe ai ka një vlerë në treg prej 85 milionë euro, sipas Transfermarkt.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit