ABSURDE | Prishi planet e një ndeshje të trukuar, Federata e dënon me 6 muaj skualifikim! (Pamjet)

19 Maj 2022
16:29

Pothuajse një vit ka kaluar nga një nga ndeshjet më të pabesueshme – dhe më të trukuara – në historinë e futbollit dhe ka ardhur epilogu i pabesueshëm që i ka lënë të gjithë gojëhapur: Hashmin Musah është dënuar nga Federata e Futbollit të Ganës, e cila e ka ndaluar për 24 muaj, më pas u reduktua në gjashtë.

Lojtari i Inter Allies kishte zbuluar një trukim në ndeshjen e luajtur kundër Ashalnti Gold në kampionatin ganez në korrik 2021 dhe kishte vendosur të prishte planet, duke shënuar dy autogola të bujshëm dhe më pas të denonconte gjithçka pas ndeshjes.

Morali është që ju nuk duhet ta bëni vetë drejtësinë, por të ndiqni gjithmonë rrugët e ligjit edhe kur e dini se jeni duke marrë pjesë në një mashtrim. Një mësim që lojtari ganez i Inter Aleat, Hashmin Musah e ka pesuar me nje ndëshkim shembullor nga Federata e Futbollit të vendit të tij, e cila e skualifikoi atë për një sjellje që konsiderohet asgjë veçse shembullore:

“Hashim Musah është i ndaluar të marrë pjesë në çdo aktivitet që lidhet me futbollin, për një periudhë 24 mujore”, thuhet në shënimin federal. “Megjithatë, Komiteti ka zbutur dënimet për rolin që luajti në zbardhjen e trukimit të ndeshjeve.

Prandaj, dënimi i tij reduktohet në një periudhë prej gjashtë muajsh dhe duke kujtuar se ju nuk keni të drejtë të merrni drejtësi për veten tuaj, por detyrën t’i zbulojë GFA-së çdo ngjarje të tillë përmes linjës telefonike të Integritetit.”

Por çfarë kishte ndodhur që ishte aq befasuese sa ishte koha për të bërë xhiron e botës në fushë dhe sot, një vit më vonë, për të bërë një rikthim? Për të kuptuar gjithçka, kthejeni kasetën e ngjarjeve në korrik 2021 kur Inter Allies-Ashalnti Gold luhet në kampionatin ganez.

Ndeshja po konsumon me rezultatin goditës 5-0 në favor të mysafirëve, kur mbrojtësi i vendasve, Hashim Musah, pa asnjë arsye vendos të shënojë dy autogola të bujshëm dhe të kërkuar në 12 minutat e fundit të lojës.

Ndeshja do të përfundojë me rezultatin 7-0 mes një sikleti të përgjithshëm, me videon e gjestit të pakuptueshëm që do të përjetësohet në një video që bëhet menjëherë virale në rrjetet sociale. Por arsyeja e vërtetë e një çmendurie në dukje të pakuptimtë do të sqarohet menjëherë pas garës nga personi në fjalë.

Hashim Musah në fakt kishte shpjeguar në një intervistë pas ndeshjes se ai kishte ‘shkatërruar’ qëllimisht një bast të orkestruar për rezultatin e saktë të ndeshjes që duhej të përfundonte 5-1. “Kisha dëgjuar në hotelin tonë se ndaj klubit tim u organizua një bast, me kërkesën për të humbur 5-1.

Kështu që vendosa të prish gjithçka sepse nuk pranoj që një ndeshje mund të trukohet. Në fund të ndeshjes, duke ditur gjithçka, trajneri im më vlerësoi për prishjen e bastit që ishte përgatitur”. Fjalë që më pas kishin gjetur konfirmim si në hetimet federale, ashtu edhe në rishikimin e disa videove që raportonin momente të sikletshme për të thënë të paktën…