Agjenti i Rooney në telashe, hapet hetim ndaj tij nga Federata Angleze. Paguante rrogat fshehurazi…

28 Qershor 2022
18:00
Telesport

Agjenti i Wayne Rooney po bashkëpunon me një hetim të Shoqatës së Futbollit për një pretendim se ai po paguante fshehurazi pagat e stafit dhe lojtarëve në Derby County. Paul Stretford, një nga përfaqësuesit më të profilit të lartë në Angli, klientët e të cilit përfshijnë Harry Maguire, mund të gjobitet ose t’i pezullohet licenca nëse shpallet fajtor.

Siç u raportua fillimisht nga The Telegraph, Stretford dyshohet se shkroi një çek prej 1.6 milion sterlina për të mbuluar pagat në maj në klubin e dëmtuar financiarisht. Ai është një bashkëpunëtor i ngushtë i Chris Kirchner, biznesmenit amerikan që po tentonte të blinte klubin në kohën e pagesës së supozuar. FA mund të shqyrtojë nëse pagesat e supozuara do të kenë shkaktuar konflikt interesi.

Një zëdhënës i FA nuk pranoi të komentonte kur iu kërkua të konfirmonte qëllimin e hetimit të tyre nga Mirror Football. Agjencia e Stretford nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Derby ka qenë në administrim që nga shtatori 2021 dhe Kirchner nuk është më në garë për të marrë përsipër pasi ka humbur një sërë afatesh për të siguruar prova të financimit. Zhvilluesi lokal i pronave David Clowes tani është i vendosur të blejë klubin me shpresën që një marrëveshje të përfundojë më vonë këtë javë.

Rooney javën e kaluar informoi administratorët e klubit, Quantuma, se ai do të largohej pas 19 muajsh të trazuar në krye. 36-vjeçari fitoi shumë lëvdata për punën e tij në Parkun e Krenarisë, pavarësisht se klubi u rrëzua nga kampionati, pasi e kishte nisur sezonin me një zbritje prej 21 pikësh.

“Sot u takova me administratorët për t’i informuar ata për vendimin tim se ishte koha që unë të largohesha nga klubi,” tha Rooney në një deklaratë të gjatë duke konfirmuar largimin e tij. “Me drejtësi ndaj tyre, ata u përpoqën jashtëzakonisht shumë për të ndryshuar vendimin tim, por mendja ime ishte e vendosur.

“Koha ime në klub ka qenë një slitë emocionesh, të larta dhe të ulëta, por më duhet të them se e kam shijuar sfidën. Personalisht, mendoj se klubi tani duhet të drejtohet nga dikush me energji të freskët dhe të mos ndikohet nga ngjarjet që kanë ndodhur gjatë tetëmbëdhjetë muajve të fundit.

“Unë do ta kujtoj kohën time në Derby me krenari dhe dashuri të madhe dhe do të doja të falënderoja të gjithë stafin tim, lojtarët dhe sigurisht tifozët për mbështetjen e tyre të jashtëzakonshme. Nuk do t’ju harroj kurrë dhe shpresoj t’ju shoh përsëri të gjithëve në të ardhmen e afërt. në kohë më të lumtura.”

Lajme të tjera

Lajmet e fundit