“Akoma s’e ka kuptuar”, Dani Alves këshillon Mbappe: Po e bëri këtë, do të shënojë 150 gola

24 Nëntor 2022
15:36
Denis Hakanaj
back button

Dani Alves, lojtari i Pumas dhe i kombëtares së Brazilit, ka dhënë një intervistë për La Gazzetta dello Sport, në të cilën ka folur për ish-klubin Paris Saint-Germain, veçanërisht për treshen e famshme sulmuese të formuar nga Kylian Mbappe, Lionel Messi dhe Neymar.

Alves ka një marrëdhënie të shkëlqyer me Messin dhe Neymar dhe kjo duket në intervistë, sepse ai kishte disa kritika për Mbappe që nuk do t’i pëlqejnë francezit.

“Kylian Mbappe është një fenomen që ende nuk e ka kuptuar se ata që luajnë me të në sulm janë fenomene më të mëdhenj se ai”, ka thënë Dani Alves.

Mbrojtësi brazilian nuk dyshon në cilësitë e Mbappe, por thekson se argjentinasi dhe braziliani janë mbi të. “Neymar dhe Messi janë unikë. Ata shohin dhe bëjnë gjëra që askush tjetër nuk i sheh apo mund t’i bëjë. Një lojtar i madh duhet gjithmonë të dijë dhe të kuptojë me kë luan, shokët e skuadrës të ndihmojnë të përmirësohesh”.

Dani Alves e di se për çfarë po flet dhe është një zë autoritar kur i referohet tre lojtarëve sulmues të PSG-së, pasi ai ndante dhomën e zhveshjes me të gjithë ata, si te PSG ashtu edhe te Barcelona.

“Duhet të jesh i zgjuar për të përfituar nga potenciali i Neymar dhe Messit, ata janë dy gjeni, mendoj se e mbaj topin mirë, por kur luaja me Leon, ia dhashë atij. Dhe nëse luaj me Ney-n, unë gjithashtu ia pasoja atij”, shtoi ai.

Në fund të intervistës, Alves dha një deklaratë të fortë se çfarë mund të bënte Mbappe përkrah këtyre dy ‘gjenive’. “Nëse Mbappe do t’ia pasonte topin Messit dhe Neymarit, ai do të shënonte 150 gola”, tha Alves.

Dani Alves është lojtari me më shumë trofe të fituar në historinë e futbollit me 43, dhe në moshën 39-vjeçare ai është ende i uritur për të fituar më shumë.

Lajme të tjera

Lajmet e fundit